Co to znaczy xD LOL
pixabay.com/JESHOOTS-com
Wiadomości Pikio - 19 Marca 2019

Co to znaczy xD? Popularny wśród internautów symbol przyprawia o ból głowy

Co to znaczy xD? Co symbolizuje ta emotikona? Jak każda z emoji, czyli znaków graficznych używanych przede wszystkim w wiadomościach tekstowych, ma oddać mimikę jej autora w danej chwili. Jeśli wytężymy nieco wyobraźnię, przekręcimy ekran telefonu o 90 stopni w prawo, to zobaczymy rozbawioną buźkę z oczami i szerokim uśmiechem, pokazujących wszystkie zęby. Co więc konkretnie oznacza XD?

Co to znaczy xD po polsku?

Co to znaczy xD? Według Słownika Języka Polskiego to "słowo, a raczej emotikon używany głównie przez uczniów gimnazjum. Wyraża zdziwienie/podziw/rozbawienie jakąś sytuacją. Wyrażenie to powstało od komputerowej minki „XD”. O ile wcześniej używane było jako szeroki uśmiech tylko w Internecie, tak teraz jest ono nadużywane praktycznie w każdej sytuacji - zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym."

Język polski wciąż ewoluuje, dzieci i młodzież używają zupełnie innych zwrotów niż dorośli, dlatego często rodzice wręcz nie rozumieją swoich dzieci, bo zdaje im się, że komunikują się w zupełnie innym języku. To tak zwany slang, niektóre słowa są popularne tylko przez jakiś czas, niektóre na danym obszarze, nikt w rzeczywistości nie wie, kto je wymyślił, ani rozpowszechnił. Wyrażenia slangowe stają się popularne i tyle. W dobie Internetu stało się to jeszcze prostsze - wyrażenia, które są modne za oceanem, szybko trafiają do polskiej sieci.

W związku z tym język młodych ludzi rozbudowuje się naprawdę szybko i wzbogaca o nowe słówka. Młodzieżowym słowem roku w 2018 został rzeczownik dzban, który wyraża pogardę i dezaprobatę wobec osoby, którą określamy tym mianem. Do codziennego użytku trafiły słowa takie jak: sztos, OMG, mega, fejs, lajkować, czy legitny. To tylko niektóre z nich, czy wiecie, co oznaczają?

W poprzednich latach do słownika ortograficznego PWN trafiło ponad trzy tysiące słów, to oznacza, że język polski cały czas się rozwija, zachodzą w nim zmiany, za którymi czasami trudno nadążyć.

W roku 2017 słowo "xD" zostało zgłoszone do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2017. Pierwsze miejsce w konkursie zajęło słowo sztos, które było zwycięzcą w poprzedniej edycji, drugie miejsce padło na neologizm dwudzionek, który miał zastąpić słowo weekend. Trzecie miejsce przypadło właśnie wyrazowi XD, znanemu również jako iksde, który ostatecznie został wielkim zwycięzcą, jako najczęściej używany w komunikacji pisanej. Do dziś jest nieodłącznym elementem języka mówionego.

Co oznacza skrót i minka xD?

Minki, emoji, emotikony, czy emotki to obrazki, trafniej grafiki, które złożone są ze znaków tekstowych, maja wyrażać nastroje, używane są przede wszystkich prze internautów. Najczęściej przedstawiają wyraz twarzy z różnych wariantach: zły, rozbawiony, płaczący, wystawiający język i wiele, wiele innych.

Dla ludzi serfujących w Internecie są ważnym elementem komunikacji, w wirtualnych rozmowach są odzwierciedleniem nastroju rozmówców, podkreślają aktualne samopoczucie i uczucia. Czasem mają charakter dopowiedzenia lub podkreślenia jakiegoś zdania, a czasem zupełnie tę wypowiedź zastępują.

Słowo - rzeczownik XD, bo nawet nie możemy tego nazwać skrótem, może mieć różne funkcje, jako wykrzyknik, partykuła, czy nawet nieodmieniony przymiotnik, czy przysłówek. To połączenie liter, które graficznie symbolizuje uśmiech.

Tak naprawdę może oznaczać wszystko i nic, może wyrażać szczery śmiech i rozbawienie, zawadiacki uśmiech, zaczepkę, wyśmianie kogoś, a zależności od kontekstu może przyjmować różne funkcje i wyrażać zupełnie odmienne stany emocjonalne. Kiedy nie wiemy co odpisać na wiadomość, możemy użyć właśnie emoji XD.

Co to znaczy xD - LOL?

Należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, przede wszystkim Facebook, jednak pojawia się również w języku mówionym jako iksde. W języku polskim rozpowszechnił się kilka lat temu, jednak w anglojęzycznych źródłach funkcjonuje od bardzo dawna. Pierwszy raz XD pojawiło się w 2003 roku w słowniku slangu Urban Dictionary.

XD jest odpowiednikiem innego popularnego w Internecie zwrotu - akronimu LOL, czy Laugh Out Loud, czyli śmiejąc się głośno lub kupa śmiechu. Jest połączeniem litery X jako oczu, takich, które same mrużą się od śmiechu oraz litery D jako śmiejących się ust.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ula z M jak Miłość. Jak się nazywa aktorka? Co ją czeka w kolejnych odcinkach?
  2. 13 emerytura - wniosek? Wiemy, co trzeba zrobić, żeby dostać świadczenie
  3. Maria Konarowska: Instagram, dzieci, w ciąży, z chłopakiem, mąż
  4. Ewa Minge bez peruki. Jak dawniej wyglądała słynna projektantka?
  5. Ile zarabiają aktorzy Hollywood? Najbardziej znani śpią na pieniądzach

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News