Andrzej Grabowski zdjęcie
youtube.com/ Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Wiadomości Pikio - 28 Czerwca 2019

Andrzej Grabowski: wiek, dzieci, młody, córka, żony, wzrost, waga

Andrzej Grabowski - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wybitnego polskiego aktora, który kojarzony jest z charyzmatycznymi rolami w Świecie według Kiepskich, Pierwszej miłości czy Pitbullu. Co o nim wiemy? Jak wyglądał w przeszłości, ile obecnie ma lat i jak układało mu się w życiu prywatnym?

Andrzej Grabowski wiek

Andrzej Grabowski ma 67 lat, swoje urodziny obchodzi 15 marca. Na świat przyszedł w roku 1952 w Chrzanowie, jednak wychowywał się w małopolskim miasteczku Alwernia. To właśnie tam mieszkał z rodzicami i braćmi przez większość swoich młodzieńczych czasów.

Aktor jest owocem miłości Bolesława Grabowskiego i Łucji, z domu Bahr, jednak nie tylko on z rodziny jest poważany w świecie kinematografii. Jego brat Mikołaj jest aktorem, reżyserem, a także profesorem sztuk teatralnych. Panowie mają jeszcze jednego brata, Wiktora, on jednak zajął się zupełnie inną profesją i z zawodu jest inżynierem górnikiem.

Więcej o braterskich relacjach możemy dowiedzieć się w ich wspólnej książki "Jak brat z bratem", która jest zapisem ich rozmów z dziennikarką Hanną Halek. Razem od prawie pięćdziesięciu lat grają Kwartet na czterech aktorów.

- Tam mieszkało niewielu ludzi; w czasach naszego dzieciństwa może pięćset dusz. My świata uczyliśmy się, znając jednego szewca, dentystę czy fryzjera. Ten świat „wchodził w nas” przez pojedyncze egzemplarze ludzi, więc wszystko było łatwe do zapamiętania. Dzięki takiej sytuacji mieliśmy czas, aby wszystkiemu lepiej, dokładniej i z większą uwagą się przyjrzeć… - zgodnie przyznali w wywiadzie dla Polskiego Radia, jak wielki wpływ miało na nich wychowywanie w Alwernie.

Andrzej Grabowski młody

Swoją edukację zaczął oczywiście od szkoły podstawowej, później było liceum, by następnie wybrać się na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, którą ukończył w 1974 roku.

Jego pierwszym sukcesem był angaż w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, tam też zaprezentował się w spektaklu Przepraszam, czy tu biją, za co otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, co było wielkim wyróżnieniem dla artysty.

Na dużym ekranie pojawił się jeszcze jako student filmówki, Grabowski zagrał wówczas epizodyczną rolę w filmie Odejścia, powroty. Pierwsza większa rola pojawiła się dopiero pod koniec lat 80., w produkcji Feliksa FalkaKapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce, wcielił się w postać Stefana Sapiei.

Aby zobaczyć, jak wyglądał w młodości aktor znany ze Świata według Kiepskich, należy wrócić do takich filmów jak Śmierć jak kromka chleba, Pułkownik Kwiatkowski czy Kochaj i rób co chcesz.

- Autografy, jako Grechuta dawałem krótko po tym, jak zdawałem maturę w Chrzanowie. Dziewczyny wiedziały, że Grechutą nie jestem, ale autografy ode mnie i tak chciały... Choć dzisiaj jest to nie do uwierzenia, bo byłem naprawdę do Grechuty podobny - wspomina aktor.

Andrzej Grabowski waga i wzrost

Grabowski mierzy aż 184 centymetry wzrostu, więc jest potężnym mężczyzną. Jeszcze do niedawna dokładnie to samo można powiedzieć o jego tuszy. Jak sam przyznaje, kilkanaście miesięcy temu ważył prawie 150 kilogramów.

Nadwaga powodowała u niego coraz częstsze problemy ze zdrowiem, w związku z tym zdecydował się na operację zmniejszenia żołądka i w efekcie w blisko trzy miesiące schudł 40 kilogramów. Aktor przeszedł na restrykcyjną dietę i teraz je znacznie mniej niż kiedyś. I choć sam przyznaje, że waży ponad 100 kg, to wygląda naprawdę dobrze.

- Teraz to już nie jadam kolacji. Jadam znacznie mniej, niż jadałem. Byłem właśnie na obiedzie, zjadłem pizzę i tyle. Dawniej jeszcze oprócz pizzy zamawiałem kalmary, deser. Potrafię już powiedzieć sobie "nie". Tak mi się przynajmniej wydaje - wyznaje w rozmowie z Super Expressem.

Andrzej Grabowski żony i dzieci

Niestety, ale Andrzej Grabowski nie miał wiele szczęścia w miłości. Pierwszą wybranką jego serca była Anna Tomaszewska, znana z wielu polskich produkcji. Zbliżyła ich praca w jednym teatrze, jednak aktor musiał długo zabiegać o względy "dziewczyny z dobrego domu".

- W Tarnowie też spotkałam się na scenie z Andrzejem Grabowskim, ale wtedy jeszcze do głowy mi nawet nie przyszło, że za lat kilka zostanie moim mężem. Owszem, zalecał się do mnie jak do wszystkich dziewczyn, ale moje serce było gdzie indziej ulokowane - mówiła Tomaszewska w Dzienniku Polskim.

Małżonkowie doczekali się dwóch córek: Zuzanna urodziła się 22 czerwca 1983 roku, zaś Katarzyna - 8 marca 1991. Obie kobiety postanowiły kontynuować rodzinną tradycję i prężnie rozwijają swoje kariery aktorskie.

W 2008 roku wyszło na jaw, że małżeństwo się rozwodzi. Podobno przyczyną rozpadu związku była zdrada Grabowskiego, jednak te doniesienia nigdy nie zostały potwierdzone przez żadną ze stron.

Już w następnym roku gwiazdor ożenił się z osiemnaście lat młodszą Anitą Kruszewską, która na co dzień pracowała jako charakteryzatorka filmowa. Świadkiem na ich ceremonii zaślubin był Jan Nowicki. Para poznała się na planie Tańca z Gwiazdami, jednak ich związek nie przetrwał próby czasu i burzliwy rozwód odbył się w 2018 roku, jednak rozstanie nastąpiło już na początku 2016 roku.

- Nie jest prawdą, że porzuciłem żonę. Rozstaliśmy się, kiedy była zdrowa, na trzy miesiące przed jej pierwszym pobytem w szpitalu. Gdy dowiedziałem się o jej stanie, otoczyłem ja opieką - pisał Grabowski w swoim oświadczeniu.

Po zakończeniu rozprawy byli małżonkowie nie utrzymują ze sobą kontaktu, bo jak mówi aktor, nie po to się rozwodził.

Andrzej Grabowski córka spotyka się ze znanym muzykiem

Andrzej Grabowski ma również znanego zięcia, bowiem partnerem jednej z córek jest Paweł Domagała. Zuzanna Grabowska jest żona znanego muzyka od 2013 roku, owocem ich miłości jest Hania i Basia. To właśnie kobiecie zadedykowany był utwór Weź nie pytaj, który szturmem wkroczył do rozgłośni radiowych i wciąż nie schodzi z list przebojów.

Kobieta na co dzień związana jest z Teatrem na Woli w Warszawie i to tam najczęściej można ja spotkać. Ponadto brała udział w wielu filmach i serialach, na przykład: Serce nie sługa, Planeta singli czy Lekarze na start.

- Oboje dbamy o to, aby mieć dobry stosunek do siebie nawzajem i do świata. Pamiętamy też, że nic nie trwa wiecznie: ani sława, ani gorszy czas. Każdego dnia wszystko może się odwrócić, szczególnie w naszym zawodzie - mówiła córka Andrzeja Grabowskiego o swoim związku w wywiadzie dla magazynu Pani.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak wygląda związek Pawła i Julki z M jak miłość? To burzliwa relacja
  2. Artur z M jak miłość. Kim jest i co łączy go z Marysią?
  3. Ula z M jak Miłość. Jak się nazywa aktorka? Co ją czeka w kolejnych odcinkach?
  4. Agnieszka Kawiorska: Instagram, mąż, wzrost, zdjęcia
  5. Kiedy urodzili się Bracia Mroczek? Słynni bliźniacy polskiego show-biznesu będą mieli niebawem urodziny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News