Świeczka
Unsplash/ David Tomaseti
Artur Łokietek - 3 Lutego 2021

Nie żyje Aleksandra Grochowska

Zmarła legendarna polska siatkarka - Aleksandra Grochowska. Jak donosi Polski Związek Piłki Siatkowej, polska zawodniczka zmarła 27 stycznia w Łodzi w wieku 90 lat.

Wielka strata dla polskiej siatkówki - zmarła Aleksandra Grochowska. Komunikat o śmierci polskiej legendarnej zawodniczki wystosowała jej rodzina, później oficjalna wiadomość pojawiła się ze strony Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Aleksandra Grochowska zmarła w wieku 90 lat, zaledwie na parę dni przed swoimi kolejnymi urodzinami. W latach swojej aktywności sportowej Polka była jedną z najlepszych zawodniczek na świecie.

Zawodniczka za czasów swojej kariery znana była jednak pod innym nazwiskiem. Dopiero gdy wyszła za mąż, przyjęła nazwisko swojego wybranka. Wcześniej można było ją kojarzyć jako Aleksandrę Kubiak.

Legendarna zawodniczka występowała w wielu znanych dawniej klubach. Grała w HKS Łódź, a także w AZS Warszawa, gdzie w obydwu uzyskała tytuł mistrzyni Polski. Co ciekawe, Grochowska osiągnęła w swoim życiu znacznie więcej.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologiiMateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologiiCzytaj dalej

Nie żyje legenda polskiego sportu, Aleksandra Grochowska

Pierwsze swoje wicemistrzostwo wywalczyła w wieku zaledwie 18 lat. Później, grając z Chemią (Unią Łódź) w 1949 i 1950 oraz z AZS-em Warszawa w 1952 roku uzyskała trzy złote medale.

Grając jednak z polską reprezentacją, w 1952 roku zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w ZSRR, zaś kolejne wygrała na zawodach w 1950 i 1951 roku. Związanie się Aleksandry z siatką było tak silne, że dzięki temu sportowi poznała także swojego przyszłego męża.

Tym został Gwidon Grochowski, znakomity polski sędzia siatkarski. To on wielokrotnie prowadził reprezentację Polski, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

- Rodzina Siatkarska ze smutkiem przyjęła informację o śmierci Aleksandry Grochowskiej – byłej reprezentantki Polski. Rodzinie i Najbliższym Zmarłej Polski Związek Piłki Siatkowej składa kondolencje – napisano w oficjalnym komunikacie Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Jak informuje PZPS, pogrzeb znakomitej siatkarki odbędzie się na łódzkim cmentarzu na Kurczakach w czwartek 4 lutego o godzinie 12.45.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: sport.radiozet.pl, PZPS

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News