Adam Małysz przekazał tragiczną wiadomość
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Irmina Jach - 1 Lutego 2021

Adam Małysz pożegnał świętej pamięci Ryszarda Szurkowskiego

Adam Małysz podzielił się z fanami wstrząsającą informacją o śmierci Ryszarda Szurkowskiego. Były skoczek narciarski pożegnał legendarnego kolarza za pomocą wpisu w mediach społecznościowych. „Wielka strata i ogromny smutek” - napisał sportowiec.

W poniedziałek 1 lutego w godzinach porannych odszedł Ryszard Szurkowski. Najbardziej utytułowany polski kolarz w historii walczył z nowotworem. Przed miesiącem sportowiec obchodził 75. urodziny. Wielbiciele pogrążyli się w żałobie.

Adam Małysz przekazał tragiczną wiadomość

- Fatalna wiadomość na początku tygodnia. Zmarł Ryszard Szurkowski. Jeden z najlepszych kolarzy i ogólnie niesamowitych polskich sportowców. Wielka strata i ogromny smutek - napisał Adam Małysz w mediach społecznościowych.

Ryszard Szurkowski przyszedł na świat 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie na Dolnym Śląsku. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i Akademii Wychowania Fizycznego w tym samym mieście. Z wykształcenia był nauczycielem wychowania fizycznego oraz trenerem kolarstwa.

Sportowiec od najmłodszych lat wykazywał ogromny talent kolarski. Treningi rozpoczął w Milczu (województwo dolnośląskie), był samoukiem. W zawodach kolarskich startował od 1963 roku, początkowo jako niezrzeszony amator.

TVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiTVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiCzytaj dalej

Po zakończeniu służby wojskowej, za namową krewnych, postanowił kontynuować swoją karierę, zapisując się do klubu KS „Dolmel” Wrocław. Wkrótce został mistrzem polski w kolarstwie przełajowym w Prudniku, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego w 1968 roku.

Młody talent został odkryty przez trenera Henryka Łasaka oraz lekarza reprezentacji Zbigniewa Rusina, którzy zachęcili go do wstąpienia w szeregi kadry narodowej w kolarstwie szosowym. W 1969 roku po raz pierwszy wystartował w Wyścigu Pokoju, zajmując drugie miejsce na podium.

Dzięki wielu spektakularnym sukcesom Ryszard Szurkowski zyskał miano najlepszego kolarza-amatora na świecie. Wieloletnie doświadczenie i uczestnictwo w wielu wyścigach zaowocowały umiejętnościami taktycznymi. Z tego względu awansował na kapitana polskiego zespołu.

10 czerwca 2018 roku podczas jednego z wyścigów dla weteranów miał groźny wypadek. Ryszard Szurkowski był hospitalizowany i przeszedł kilka operacji. Zbiórkę na rehabilitację sportowca wspierali między innymi: Robert Lewandowski, Kamil Stoch, Agnieszka Radwańska i Kajetan Kajetanowicz.

W ostatnich latach były kolarz ciężko chorował. Przeszedł między innymi operację przewodu pokarmowego. Zmarł 1 lutego 2021 roku po kilku dniach pobytu w radomskim szpitalu. Hospitalizacja spowodowana była zapaleniem płuc towarzyszącym chorobie nowotworowej.

Adam Małysz przekazał tragiczną wiadomość

Źródło zdjęcia: Facebook/Adam Małysz

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Sportowe Fakty/Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News