Nie żyje Zbigniew Siemaszko
Autor Monika Majko - 3 Lutego 2021
Do kraju dotarły wyjątkowo smutne wiadomości o śmierci Zbigniewa Siemaszko. Informacje potwierdził ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki. Wybitny historyk, pisarz i publicysta odszedł we wtorek, 2 lutego 2021 roku.
Zbigniew Siemaszko w chwili śmierci miał 97 lat. W 1941 roku dołączył do Armii Andersa i ostatecznie dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam przez ponad 30 lat pracował w przemyśle, jednocześnie aktywnie publikując w prasie emigracyjnej. Informacje o jego śmierci wstrząsnęły wieloma Polakami.
Zbigniew Siemaszko odszedł 2 lutego 2021 roku
- Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Zbigniewa S. Siemaszko, wybitnego polskiego historyka, pisarza i publicysty emigracyjnego. Jestem mu wdzięczny za liczne artykuły i książki poświęcone polskiej historii i za niezłomne trwanie w prawdzie. Niech spoczywa w pokoju - przekazał na swoim Twitterze ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki.
Zbigniew Sebastian Siemaszko przyszedł na świat w 1923 roku w Lachowszczyźnie, która obecnie znajduje się na terenie Białorusi. W 1940 roku mężczyzna został deportowany do Kazachstanu, a rok później dołączył do Armii Andersa.
Siemaszko stacjonował m.in. w Iraku, Palestynie i na południu Afryki, a w 1943 roku dotarł do Wielkiej Brytanii i do końca II Wojny Światowej pełnił funkcję radiotelegrafisty w Batalionie Sztabu Łączności Naczelnego Wodza pod Londynem.
Po zakończeniu wojny Zbigniew Siemaszko zdołał ukończyć polskie gimnazjum w Glasgow i rozpoczął studia elektroniczne w Londynie. Przez 34 lata pracował zawodowo w przemyśle, jednocześnie publikując w prasie emigracyjnej.
Ceniony historyk i publicysta od 1959 roku współpracował z Instytutem Literackim i udzielał się na łamach „Zeszytów Historycznych” oraz „Kultury”. Zajmował się historią wojskowości oraz II wojny światowej, a także łącznością między emigracją wojenną a krajem, Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi.
Zbigniew Siemaszko ma na swoim koncie również kilka książek, a za swoje publikacje został doceniony. Autor był laureatem nagrody przyznawanej przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie.
Informacja o śmierci Zbigniewa Sebastiana Siemaszko pojawiła się również na profilu Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Przedstawiciele ośrodka wspomnieli wypowiedzi publicysty emigracyjnego o Janie Pawle II.
- Pisał, że „niewątpliwie najwybitniejszym Polakiem naszych czasów jest #JanPawełII, ale odnosi się wrażenie, że to, co papież mówi, nie znajduje śród Polaków wielkiego zrozumienia” - przekazał na Twitterze profil Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Twitter.com MT5_14
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Prawda o Wiesławie z "Sanatorium miłości" wyszła na jaw. Gorzko ocenił uczestniczki
- Właśnie potwierdzono najgorsze wiadomości. Nie żyje Jerzy Gąssowski
- Youtuber z kolegą upchali w puszki WOŚP 20 tys. zł. „Jaja sobie robicie”, wszystko się nagrało
Źródło: WP
[EMBED-9]
Następny artykuł