Zbigniew Siemaszko nie żyje
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 3 Lutego 2021

Nie żyje Zbigniew Siemaszko

Do kraju dotarły wyjątkowo smutne wiadomości o śmierci Zbigniewa Siemaszko. Informacje potwierdził ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki. Wybitny historyk, pisarz i publicysta odszedł we wtorek, 2 lutego 2021 roku.

Zbigniew Siemaszko w chwili śmierci miał 97 lat. W 1941 roku dołączył do Armii Andersa i ostatecznie dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam przez ponad 30 lat pracował w przemyśle, jednocześnie aktywnie publikując w prasie emigracyjnej. Informacje o jego śmierci wstrząsnęły wieloma Polakami.

Zbigniew Siemaszko odszedł 2 lutego 2021 roku

- Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Zbigniewa S. Siemaszko, wybitnego polskiego historyka, pisarza i publicysty emigracyjnego. Jestem mu wdzięczny za liczne artykuły i książki poświęcone polskiej historii i za niezłomne trwanie w prawdzie. Niech spoczywa w pokoju - przekazał na swoim Twitterze ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki.

Zbigniew Sebastian Siemaszko przyszedł na świat w 1923 roku w Lachowszczyźnie, która obecnie znajduje się na terenie Białorusi. W 1940 roku mężczyzna został deportowany do Kazachstanu, a rok później dołączył do Armii Andersa.

Siemaszko stacjonował m.in. w Iraku, Palestynie i na południu Afryki, a w 1943 roku dotarł do Wielkiej Brytanii i do końca II Wojny Światowej pełnił funkcję radiotelegrafisty w Batalionie Sztabu Łączności Naczelnego Wodza pod Londynem.

Rząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieRząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieCzytaj dalej

Po zakończeniu wojny Zbigniew Siemaszko zdołał ukończyć polskie gimnazjum w Glasgow i rozpoczął studia elektroniczne w Londynie. Przez 34 lata pracował zawodowo w przemyśle, jednocześnie publikując w prasie emigracyjnej.

Ceniony historyk i publicysta od 1959 roku współpracował z Instytutem Literackim i udzielał się na łamach „Zeszytów Historycznych” oraz „Kultury”. Zajmował się historią wojskowości oraz II wojny światowej, a także łącznością między emigracją wojenną a krajem, Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi.

Zbigniew Siemaszko ma na swoim koncie również kilka książek, a za swoje publikacje został doceniony. Autor był laureatem nagrody przyznawanej przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Informacja o śmierci Zbigniewa Sebastiana Siemaszko pojawiła się również na profilu Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Przedstawiciele ośrodka wspomnieli wypowiedzi publicysty emigracyjnego o Janie Pawle II.

- Pisał, że „niewątpliwie najwybitniejszym Polakiem naszych czasów jest #JanPawełII, ale odnosi się wrażenie, że to, co papież mówi, nie znajduje śród Polaków wielkiego zrozumienia” - przekazał na Twitterze profil Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Zbigniew Siemaszko nie żyje

Twitter.com MT5_14

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News