Z której strony jest trzustka
youtube.com/K.N.B.T
Mariusz Wiącek - 19 Marca 2019

Z której strony jest trzustka? To proste

Z której strony jest trzustka? Pytanie wydaje się proste, jednak w rzeczywistości większość osób nie wie, w którym miejscu w organizmie jest usytuowana. A przecież to niezwykle ważny organ, bez którego normalne życie byłoby praktycznie niemożliwe.

Z której strony jest trzustka? To pytanie pojawia się niezwykle często podczas wizyty u lekarza z bólem brzucha. Często sytuacja ma się w ten sposób, że pacjenta boli brzuch, udaje się do lekarza, a lekarz pyta, czy pacjent miał kiedyś problemy z trzustką. Co w takim razie sprawia, że większość ludzi nie ma żadnego problemu ze wskazaniem miejsca położenia płuc, serca, nerek, jelit, wątroby i innych organów, ale to właśnie trzustka - choć niemniej ważna - zawsze jakoś "wylatuje z pamięci"?

Z której strony jest trzustka?

Każdy kiedyś w szkole uczył się o ludzkim organizmie. Jego budowie oraz funkcjach poszczególnych narządów. I wtedy też każdy poznał informację o tym, że trzustka położona jest w górnej części nadbrzusza, pośrodku ciała, choć jest lekko przesunięta w lewo od kręgosłupa. Jest schowana pomiędzy żołądkiem a kręgosłupem, a sąsiaduje ze śledzioną i dwunastnicą. Być może to jej ukryte położenie jest jednym z powodów zapominania o dokładnej lokalizacji tego narządu.

Trzustka- znaczenie dla organizmu

Jest to niezwykle ważny narząd w naszym ciele. Spełnia dwie, bardzo istotne role. Pierwszą jest produkcja hormonów (glukagonu i insuliny), które regulują poziom węglowodanów w organizmie.

Dzięki niej jest także możliwe trawienie pokarmów. To właśnie pęcherzyki trzustkowe, które stanowią ponad 3/4 masy narządu zajmują się produkcją enzymów trawiennych.

Ukryte choroby

Szacuje się, że co większość ludzi może mieć niezdiagnozowane problemy z trzustką. Tego organu nie da się niczym zastąpić, a związany z jej chorobami ból często jest mylony z bólem żołądka lub śledziony.

Decyzję o usunięciu trzustki podejmuje się niezwykle rzadko. Jeśli jednak to się stanie taka osoba musi do końca życia przestrzegać bardzo ścisłej diety, przyjmować odpowiednie leki i na zawsze już zapomnieć o używkach, jak na przykład alkohol. Dlatego też lekarze bardzo niechętnie podejmują tę decyzję, zwykle wyłącznie gdy perspektywą jest życie lub śmierć pacjenta.

źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News