Wyprawka dla kota
Pexels/Pixabay
Wiadomości Pikio - 5 Czerwca 2019

Ile kosztuje wyprawka dla kota? Można ją dostać za darmo

Wyprawka dla kota to bardzo ważny element powitania nowego lokatora w naszym domu. Jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby zwierzę było zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe w stworzonym przez nas otoczeniu. W jakie przedmioty zaopatrzyć powinien się świeży kociarz, aby spełnić podstawowe potrzeby gatunkowe małego drapieżcy?

Wyprawka dla kota - co kupić?

Wyprawka dla kota, to coś, co musimy przygotować, kiedy decydujemy się na powiększenie rodziny o kota. Czy to będzie zwierzę pierwsze, czy kolejne, a może od razu dwa kocie futra, bo wbrew przyjętej opinii, zwierzęta te są bardzo towarzyskie, chcemy sprawić, aby poczuły się one jak najszybciej u siebie. Najważniejsze jest żeby zaspokoić podstawowe potrzeby gatunkowe zwierzęcia, pomoże to nam i jemu zaoszczędzić wielu nerwów oraz uniknąć problemów behawioralnych. Pamiętajmy, że koty są zwierzętami bardzo słabo odpornymi na stres. Gdy nie mogą zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, nie tylko odbije się to na ich relacji z człowiekiem, ale też na zdrowiu.

Przede wszystkim musimy stworzyć azyl dla kota w domu. Nie poleca się kotów wypuszczać samopas, od dawna weterynarze głośno krzyczą o zagrożeniach jakie czyhają na nasze futrzaste pociechy. Również w książkach o tematyce łowieckiej coraz częściej pojawia się kocie kłusownictwo. Koty, mimo iż z naszej perspektywy są urocze i niewinne, to są stuprocentowymi drapieżnikami i bywają zagrożeniem dla wielu gatunków ptaków, gryzoni, a nawet gadów.

Ważne jest, żeby kot miał swoje miejsce do jedzenia, picia, drapania, odpoczywania oraz własną toaletę. W naturze miejsca te są od siebie oddalone. W warunkach domowych musimy wyznaczyć te strefy w sposób sztuczny. Jednak koty inaczej postrzegają przestrzeń od nas. Oddalenie może obywać się nie tylko w poziomie (wystarczy 2-3 m), ale też w pionie, warto więc zamontować na ścianie kilka półek, po których koty uwielbiają się wspinać.

Drapak - tu wszystko zależy od preferencji naszego zwierzęcia. Na rynku dostępne są drapaki sizalowe, kartonowe, stojące, leżące, montowane do ściany, rozporowe, w kształcie fali, a nawet zwykłej maty. Jeśli chcemy, możemy pokusić się też o zrobienie drapaka własnoręcznie z drewnianego pnia oraz sznurka sizalowego (dostępnego w sklepach budowlanych za kilka złotych), a także możemy po prostu opleść coś takim sznurkiem, chociażby nogi od stołu. Jest jedna główna zasada wyboru drapaka, która mówi, że powierzchnia do drapania powinna być na tyle duża, aby kot mógł się w całości wyciągnąć i zatopić w nią pazury. Czynność ta pozwala tym zwierzętom na odreagowanie stresu. Reszta już zależy od kota. Na początek można zakupić drapak sizalowy pionowy i poziomy kartonowy - to pozwoli nam sprawdzić jaka faktura i kierunek drapania odpowiada nowemu domownikowi.

Miska - plastikowa, szklana, czy ceramiczna? Niektóre zwierzęta mają uczulenie na miski plastikowe, co może powodować np. koci trądzik, dlatego bardziej polecane jest szkło i ceramika. Ważne, żeby miska nie podrażniała kocich wąsów, czyli wibrysów, które są wyjątkowo wrażliwe, pomagają kotom w odbieraniu wszelkich bodźców z zewnątrz. Z powodu długich wibrysów zaleca się, aby miska miała jak najszerszy otwór, ale też z powodzeniem zastąpią ją spodki z zastawu do kawy lub herbaty.

Zabawa - to bardzo ważny aspekt życia kota, kot powinien przechodzić tak zwany "cykl łowiecki" wiele razy dziennie. Musimy więc codziennie poświęcać mu czas na zabawę i prowokować do polowania. W tym celu przydadzą się kolorowe myszki, wędki, szeleszczące tunele. Można też zainwestować w zabawkę intelektualną typu "mata węchowa".

Fontanna - generalnie nie jest ona niezbędna. Możemy o niej pomyśleć dopiero, kiedy zauważymy, że nasz kot naprawdę rzadko pije. Koty pochodzą z terenów półpustynnych i ich organizm jest dostosowany do braku wody oraz pobierania jej z pożywienia. Dlatego tutaj główną rolę odgrywa dieta. Jeśli będziemy karmić kota tylko mokrą karmą i dolewać do posiłku kieliszek wody, wtedy zwierzę nie musi już pić w ogóle, warto jednak na wszelki wypadek zostawić gdzieś w koncie miseczkę ze świeżą wodą. Ważne żeby nie była w tym samym miejscu, gdzie podajemy jedzenie.

Kuweta - i tutaj znów wszystko zależy od preferencji zwierzęcia i naszego wyboru. Na rynku spotkamy się z kuwetami odkrytymi, krytymi, typu "hop in", czyli takimi, do których zwierze wskakuje od góry. Do tego filtry węglowe, łopatki, wycieraczki, dezodoranty do kuwet. Są koty, które tolerują tylko kuwety otwarte, niektóre tolerują zamknięte, ale po wyjęciu drzwiczek. Tu pozostaje metoda "prób i błędów". Tak samo sytuacja przedstawia się pod kątem żwirku. Są żwirki zbrylające i niezbrylające się. Silikatowe, bentonitowe, kukurydziane, zbożowe, a nawet drewniane.

Zbrylający jest na pewno wygodniejszy, możemy łatwiej wybrać już zużyty żwirek. Jeżeli chodzi o rodzaj, to kot na pewno da znać, czy ten wybrany przez nas mu odpowiada. Wiele kotów jest bardzo wrażliwych na "sprawy kuwetowe", zmianę żwirku lub miejsca kociej toalety. Większość sytuacji, gdy kot oddaje mocz poza przeznaczonym do tego miejscem, znajduje swoje podłoże własnie w zmianach związanych z toaletą lub w problemach zdrowotnych.

Zabezpieczenia - jeżeli chcemy żeby nasz kot mimo domowej natury miał kontakt ze światem zewnętrznym możemy osiatkować nasze okna i/lub balkon. Jeżeli nie boimy się robót technicznych, możemy kupić produkty do tego przeznaczone przez Internet (można też poszukać w sklepach budowlanych i stacjonarnych zoologicznych) i parafrazując popularne hasło reklamowe - zostać bohaterami własnego kota. Jednak ci, którzy nie czują się na siłach wykonać taką pracę lub brakuje im narzędzi, mogą wspomóc się doświadczeniem jednej z wielu obecnych na rynku firm zajmujących się osiatkowaniem. Jeśli to nam nie wystarcza i chcemy z kotem wychodzić na spacery, potrzebować będziemy szelek dostosowanych do jego wielkości oraz smyczy.

Wyprawka dla kota - Allegro, Kitekat, Whiskas, Royal-Canin. Wyprawka dla kota za darmo 2019

Wiele firm tworzy wyprawki, czy zestawy próbne, które okazują się bardzo pomocne, gdy dopiero poznajemy się ze zwierzęciem, poznajemy jego zachowanie, preferencje jedzeniowe i kuwetowe. Zwróćmy jednak uwagę, czy za taki zestaw nie przepłacamy zbytnio i co wchodzi w jego skład. Wiele bowiem popularnych marek nie zaspokaja odpowiednio potrzeb żywieniowych naszych domowych drapieżników. Topowe marki często w celu zaoszczędzenia na produkcji karmy w dużej mierze wspomagają się zbożami, które nie powinny znajdować się w diecie naszych podopiecznych. Niektóre firmy dodają do swoich produktów także cukru. Co ciekawe koty nie odczuwają słodkiego smaku, ale cukier jest dla nic mocno uzależniający i potem nie chcą jeść nic poza taką karmą, do tego jest szkodliwy dla trzustki, prowadzi do otyłości i cukrzycy. Nie wspominając już o niskiej zawartości tauryny, która jest podstawą kociej diety.

Wyprawki można nabyć w promocyjnych cenach, a nawet za darmo. Popularnym sklepem internetowym dla kociarzy jest Zooplus. Często można tam trafić na promocje i okazyjne zestawy, w których skład wchodzą produkty różnych marek. Również znane "marketowe" marki robią wyprawki za darmo. Polegają one na wysyłce bezpłatnych próbek karm. Takie darmowe próbki można dostać na wielu stronach internetowych oferujących bezpłatne zestawy różnych produktów (np. Darmowaprobka.pl). Jednak nie ma takiej wyprawki, która zaspokoiłaby wszystkie potrzeby naszego milusińskiego, możemy się tylko nią wspomóc.

Wyprawka dla małego kota i dla kota brytyjskiego

Nie różnią się one wybitnie od wyprawki dla dorosłego dachowca. Jeżeli chodzi o podział wiekowy karmy np. junior, senior, to jest on tylko chwytem marketingowym. Przecież w naturze nie istnieją myszy junior. W przypadku małego kota warto jednak pamiętać, żeby od matki odebrać go dopiero po 3. miesiącach. Wtedy powinien być już nauczony polowania, rozdrabniania pokarmu, ułatwi to jego socjalizację z nowym otoczeniem oraz uniknie w ten sposób choroby sierocej, która potrafi być niezmiernie uciążliwa dla człowieka.

Na samym początku, gdy koci junior trafia do naszego domu, możemy postarać się o kuwetę z niskimi progami, po to, aby łatwiej było mu wejść do środka. Zaleca się również ograniczyć przez pierwsze dni jego przestrzeń życiową do jednego pomieszczenia, w którym będą zawarte wszystkie życiowe strefy. Dopiero, kiedy poczuje się pewnie, można powoli oswajać go z resztą pomieszczeń.

Jeśli chodzi o koty rasowe, to podstawowa wyprawka wchodzi w skład ceny zwierzęcia i powinniśmy dostać ją w hodowli. Oprócz tego niczym nie różni się od wyprawki dla każdego innego kota. Dieta tych drapieżników powinna opierać się na takich samych zasadach, niezależnie od pochodzenia, rasy, wielkości i wieku. Jedyne różnice w diecie mogą wynikać z problemów zdrowotnych np. alergii na określone mięso. W przypadku tak dużych ras, jak koty brytyjskie, trzeba jedynie zadbać o dostosowanie potrzebnych przedmiotów do wielkości kota. Jest to bardzo ważne w przypadku kuwety, której przekątna powinna wynosić 1,5 długości kota, licząc od nosa, do nasady ogona. Łatwo więc się domyśleć, że toaleta brytyjczyka będzie musiała być większa, od tej należącej do przeciętnego kota europejskiego.

Ile kosztuje wyprawka dla kota?

Pokusiliśmy się o sporządzenie przykładowego kosztorysu podstawowej wyprawki dla kota, głównie na podstawie popularnego wśród właścicieli domowych zwierząt sklepu internetowego Zooplus. Przedstawia się on w sposób następujący:

  • Kuweta - krytą można nabyć już w granicach 30-40 złotych, odkrytą od kilkunastu złotych,
  • Żwirek - około 10 l żwirku roślinnego, zbrylającego kosztuje ok. 20 zł, miesięczna kwota wydana na żwirek będzie zależała od zużycia oraz jego rodzaju, można kupić go również taniej,
  • Łopatka do kuwety - czasem dołączona jest do kuwety, jeśli nie, jej koszt to tylko ok. 3 zł,
  • Drapak - podstawowy pionowy słupek możemy nabyć za ok. 40 zł, mały drapak kartonowy - 25 zł,
  • Miski - świetnie sprawdzi się mały talerzyk - spodek, który w dowolnym markecie kupimy za ok. 3 zł, natomiast jeżeli zależy nam na ładnym wyglądzie np. z nadrukiem w kształcie kotka, zapłacimy 3 razy tyle, możemy też połasić się na miskę automatyczną, taka na mokrą karmę, z wkładem chłodzącym - to wydatek ok. 200 zł,
  • Poidełko - za miseczkę w markecie zapłacimy ok. 5 zł, a najtańsza fontanna, to wydatek ok. 65 złotych,
  • Transporter - na pewno przyda nam się przy pierwszej wizycie u weterynarza, ceny dobrej jakości transporterów zaczynają się od 60 zł w górę,
  • Legowisko - możemy zrobić je sami lub na początku wykorzystać stary koc, jednak wydatek nie jest duży, a kot na pewno będzie nam wdzięczny - od 20 zł,
  • Podstawowe szelki ze smyczą automatyczną możemy znaleźć do 50 zł,
  • I wreszcie karma. Karma karmie nie równa. Warto czytać informacje na puszkach, gdyż tam opisane jest w gramach zapotrzebowanie na daną karmę kota o określonej wadze. Zapotrzebowanie przykładowej, wybranej przez nas karmy dla dorosłego kota o wadze 3-4 kg to 200-250g dziennie. Jednodniowa porcja tej karmy kosztuje więc 2,5 zł, co daje miesięcznie ok. 75 zł.

Możemy łatwo obliczyć, że według szacunków najtańsza wyprawka kosztować będzie ok. 270 zł, a droższa minimum 570 zł. Pamiętajcie jednak, że to głównie kot wybiera sobie odpowiednie dla siebie produkty i musimy uszanować jego zdanie. Na szczęście producenci zdają sobie z tego sprawę i wychodzą na przeciw kocim opiekunom oferując coraz to nowe rozwiązania i rodzaje produktów. Zwróćcie też uwagę na to, że większość z tych produktów kupujemy na lata. W związku z tym, może lepiej zainwestować w lepszą jakość, aby posłużyły kotu dłużej?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największy kot świata - skąd pochodzi to zwierzę domowe?
  2. Koci behawiorysta - ile się zarabia w tym zawodzie?
  3. YouTuber skazany za pobicie użytkownika wykop.pl. Sąd: To był samosąd
  4. Najdroższy pies świata - ile kosztuje? A ile w Polsce?
  5. Dzień Praw Zwierząt - data, obchody międzynarodowe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News