Wojciech Jaruzelski - zdjęcia
wikipedia.org/colasito77
Wiadomości Pikio - 5 Czerwca 2019

Urodziny Wojciecha Jaruzelskiego. Kim był architekt stanu wojennego?

Wojciech Jaruzelski, co wiemy o kontrowersyjnym polityku? Wprowadzenie przez niego stanu wojennego wciąż jest pretekstem do dyskusji i rozważań Polaków, choć od jego daty minęło prawie czterdzieści lat. Jakie sekrety skrywał przed opinią publiczną polityk PRL?

Wojciech Jaruzelski - kim był? Życiorys prezydenta

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie. Był politykiem na wielu państwowych stanowiskach, generałem, prezydentem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a następnie pierwszym prezydentem III Rzeczypospolitej Polskiej.

W latach 40. wraz z całą rodziną został wywieziony na Syberię, jednak zwolniono go z łagru na mocy podpisanego ówcześnie paktu Sikorski-Majski. Następnie wstąpił do szkoły oficerskiej, by zostać dowódcą plutonu w 5. pułku piechoty w drugiej dywizji piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego i walczyć między innymi na warszawskiej Pradze i Wale Pomorskim. Po oficjalnym zakończeniu wojny brał udział w walkach z polskim niepodległościowym podziemiem.

W 1947 roku Wojciech Jaruzelski wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, by być posłem na Sejm RP, a kilkanaście lat później również członkiem Komitetu Centralnego PZPR. Od 1965 do 1968 był szefem Sztabu Generalnego, później również wiceministrem obrony narodowej. Po wydarzeniach marcowych i odejściu ze stanowiska marszałka Mariana Spychalskiego został powołany do pełnienia funkcji szefa MON-u. To również za jego sprawą krwawo stłumiono protesty robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

10 lutego 1981 roku zostało mu powierzone stanowisko premiera, a kilka miesięcy później również I sekretarza KC PZPR. W połowie lat 80. zrezygnował z funkcji premiera na rzecz przewodniczącego Rady Państwa, utrzymując przy tym etat kierowniczy w partii.

Na mocy postanowień Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej został powołany na prezydenta. Jednak jego zwycięstwo dokonało się zaledwie jednym głosem przewagi. W konsekwencji zmiany Konstytucji, a tym samym zmiany nazwy państwa na Rzeczpospolitą Polską Jaruzelski został pierwszym prezydentem III RP, aby w grudniu 1990 roku ustąpić ze stanowiska na rzecz Lecha Wałęsy.

Wojciech Jaruzelski wycofując się z życia politycznego, zajął się pisaniem książek i artykułów dotyczących wydarzeń grudniowych 1970 roku, a także samego stanu wojennego.

- Z niesmakiem patrzę na tych, którzy dziś udają nowo narodzonych, i także tych pogromców komuny, którzy wtedy siedzieli jak myszy za piecem. Albo bawili się w piaskownicy, bo mieli kilka latek lub ich w ogóle nie było. Ale dziś wiedzą, gdzie stoją konfitury - mówił.

Wzbudzający kontrowersje polityk zmarł 25 maja 2014 roku w wyniku powikłań rozległego udaru mózgu, wskutek którego został częściowo sparaliżowany i utracił zdolności samodzielnego oddychania. Ponadto przez wiele lat walczył z chłoniakiem, czyli nowotworem złośliwym, który bardzo szybko się rozwijał w organizmie byłego prezydenta.

Wojciech Jaruzelski a stan wojenny

Najbardziej znanym wydarzeniem podczas pełnienia przez Jaruzelskiego stanowiska pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej było wprowadzenie stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.

- Obywatele i obywatelki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwracam się dziś do was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do was w sprawach wagi najwyższej: ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią - mówił w orędziu, które emitowane było w telewizji.

Według wielu historyków to właśnie on stał za masowymi represjami stosowanymi wobec obywateli w czasie stanu wojennego. To za jego sprawą internowano Lecha Wałęsę oraz większość władz "Solidarności". I choć za uzasadnienie stanu wojennego Jaruzelski przedstawiał groźbę zamachu stanu i możliwość interwencji radzieckiej, dyskusje na temat realności tych przewidywań wciąż są szeroko dyskutowane przez środowiska historyków i badaczy stosunków międzynarodowych.

- Decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego nie żałuję. Uważam, że była konieczna, była zbawienna, ocaliła Polskę przed wielowymiarową katastrofą. Wiem, że działo się wiele rzeczy złych, szeroko poszły internowania, odżyły różnego rodzaju odwetowe tendencje w ogniwach władzy i inne problemy, z którymi ludzie musieli się borykać. Ale nie pozostaje to w żadnej proporcji do tego, co mogłoby się wówczas zdarzyć - mówił Jaruzelski w wywiadzie, którego udzielił w roku 2000.

Wojciech Jaruzelski - ciekawostki z jego życia, biografia

Poniżej przedstawimy kilka ciekawostek z życia byłego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego, bo choć jego poczynania polityczne są dobrze udokumentowane, szczegóły życia prywatnego nie są do końca znane. Jaki był prywatnie i dlatego postępował tak, jak postępował, co nim kierowało? Pewnych rzeczy nie dowiemy się nigdy, bo najskrytsze tajemnice zabrał ze sobą do grobu.

Ciekawostki z życiorysu Jaruzelskiego:

  • podczas zesłania na Syberię nabawił się śnieżnej ślepoty, stąd musiał nosić charakterystyczne okulary, które z biegiem lat stały się jego znakiem rozpoznawczym,
  • lubował się w gotowanych rybach, w szczególności w łososiu i pstrągu. Natomiast stronił od używek, nie palił i nie pił,
  • pochodził ze szlacheckiej rodziny herbu Ślepowron, jego dziadek walczył w powstaniu styczniowym,
  • doświadczenie zsyłki wywołało u niego zmianę z głęboko wierzącego w Boga mężczyzny na ateistę. Jednak u schyłku życia, tuż przed śmiercią zdecydował się na spowiedź i katolicki pogrzeb,
  • był uczniem Zygmunta Baumana, słynnego filozofa i socjologa.

KONIECZNIE ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile kosztuje znaczek na list w 2019 roku? Zwykły i za granicę
  2. Ile zarabia referendarz sądowy? Chętnych do pracy nie powinno brakować
  3. Dzień Sejmu Polskiego - wszystko co musicie wiedzieć o naszym parlamencie
  4. Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć
  5. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MON-u? Antoni Macierewicz chroni prywatności

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News