Wniebowstąpienie Pańskie 2019. Ważne święto katolików jest dniem wolnym od pracy?
Wniebowstąpienie Pańskie to jedno z bardzo ważnych świąt chrześcijan. W polskim Kościele katolickim jego data została niedawno przeniesiona aby zachęcić wiernych do uczestnictwa w nabożeństwie. Kiedy obchodzimy to święto i czy możemy się spodziewać, że ten dzień będzie dla nas wolny od pracy?
Wniebowstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa jest jednym z kluczowych momentów w Ewangelii. Jest to nie tylko ostateczne potwierdzenie boskości Chrystusa, ale także ukoronowanie jego ziemskiego życia i ostateczny tryumf nad śmiercią i grzechem. Jaka jest historia tego święta?
Wniebowstąpienie Pańskie 2019 - Wniebowstąpienie Pana Jezusa
Wniebowstąpienie Pańskie następuje już po zmartwychwstaniu Jezusa. Po cudownym wstaniu z martwych, Chrystus spędził 40 dni ze swoimi uczniami, cały czas nauczając ich i przygotowując do niesienia Dobrej Nowiny na wszystkie strony świata. Po tym czasie udał się wraz ze swoimi apostołami na Górę Oliwną. Tam uniósł się na ich oczach w górę i wstąpił do nieba, znikając im sprzed oczu. Była to też zapowiedź ponownego przyjścia Jezusa na ziemię. W Dziejach Apostolskich napisane jest, że wpatrujących się we wstępującego Jezusa odwiedziło dwóch mężczyzn w białych szatach, którzy zapowiedzieli, że Chrystus zstąpi tak samo, jak w tym momencie wstępuje na niebiosa.
Wniebowzięcie a Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny
Wierni Kościoła katolickiego często mylą ze sobą dwa święta - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Wniebowstąpienie Pańskie. Obiektem pytań jest różnica między Wniebowzięciem i Wniebowstąpieniem - czy to nie jest to samo? Jednak już nawet Ojcowie Kościoła zapewniali, że jest to bardzo ważne rozróżnienie. Pisał o tym sam Święty Augustyn. Według niego nazwa "Wniebowstąpienie" ukazuje moc Jezusa, który dzięki swojej woli mógł wstąpić do nieba i zasiąść po prawicy ojca. Nikt poza Synem Bożym nie wstąpił do nieba i nie ma mocy, aby z niego zstąpić. Maryja za to została wzięta do nieba właśnie dzięki mocy boskiej, nie swojej własnej - dlatego jej święto nazywamy wniebowzięciem.
Czy Wniebowstąpienie jest dniem wolnym od pracy?
Tradycyjnie święto Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone jest 40 dnia po Niedzieli Wielkanocnej. Niestety w wielu krajach ten czwartek nie jest dniem wolnym od pracy. Dlatego w celu ułatwienia wiernym uczestnictwa w mszy świętej w to jakże ważne święto, Stolica Apostolska pozwoliła krajowym Episkopatom na przełożenie święta na szóstą niedzielę po Wielkanocy - tak, aby więcej katolików mogło tego dnia przyjść do kościoła. Oznacza to, że święto to jest dniem wolnym od pracy - ale tylko dlatego, że każda niedziela ma taki status. W tym roku data Wniebowstąpienia Pańskiego wypada w czwartek 30 maja. Oznacza to, że święto będziemy obchodzić w niedzielę 2 czerwca.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
- Kiedy Światowy Dzień Bez Śmiecenia? Powinien trwać cały rok
- Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto
- Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym - bardzo ważna data
- Kiedy jest Światowy Dzień bez Tytoniu 2019? Data ważnego święta
- Europejski Dzień Parków Wodnych. Kiedy wypada święto i jak się je obchodzi?