pixabay.com, autor: gosiak1980
Patryk Przybyłowski - 25 Marca 2021

Wiemy, co dalej z zasiłkiem opiekuńczym

Premier potwierdził dzisiaj, że od najbliższej soboty zostaną zamknięte żłobki i przedszkola. Wielu rodziców zaczęło się zastanawiać czy oznacza to przedłużenie wypłacania zasiłku opiekuńczego. Z odpowiedzią od razu pospieszył Adam Niedzielski.

Nie da się ukryć, że zamknięcie szkół i żłobków jest problematyczne nie tylko z perspektywy dzieci, ale także rodziców. Wiele osób jest zmuszonych nawet na odstąpienie od wykonywania swojej pracy na rzecz opieki nad dzieckiem.

Dlatego też od początku pandemii rząd przyznawał rodzicom zasiłki opiekuńcze, kiedy tylko zapadała decyzja o zamknięciu placówek oświatowych. Aktualna decyzja dot. wypłacania zasiłków obowiązuje do 28 marca.

Sytuacja skomplikowała się dzisiaj, kiedy rząd dorzucił do grupy zamkniętych placówek również żłobki i przedszkola. W tym momencie wieli rodziców zaczęło dywagować nad tym, czy otrzymają świadczenie również po w/w dacie.

Jeszcze podczas porannej konferencji prasowej Adam Niedzielski odniósł się do sprawy. Minister zdrowia uspokoił wszystkie zaniepokojone osoby informując, że wypłaty zasiłków zostają przedłużone.

Joanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyJoanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyCzytaj dalej

- Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach tym wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi - stwierdził minister zdrowia.

Przypominamy, że zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia rodzica, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, w momencie zamknięcia placówki, do której dane dziecko uczęszcza. Pieniądze są wypłacane za każdy dzień sprawowania takiej opieki, w tym za dni ustawowo wolne od pracy.

Warto pamiętać, że zasiłek nie dotyczy wyłącznie najmłodszych. Z pieniędzy na opiekę mogą korzystać również rodzice dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności i do lat 18, jeśli mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Ostatnią grupę stanowią rodzice osób do 24 roku życia, o ile takie osoby posiadają orzeczenie o niezbędnym kształceniu specjalnym.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: SuperBiz, Business Insider, ZUS

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News