lekarz
Fragment programu "Newsroom"
Patryk Przybyłowski - 25 Marca 2021

Członek Rady Medycznej przy premierze szczerze o nowych obostrzeniach

Doktor Konstanty Szułdrzyński, współpracujący z premierem w ramach Rady Medycznej, był gościem prgramu „Newsroom”. Lekarz zdradził m.in. czym kierowała się Rada podczas rekomendacji dotyczących nowych obostrzeń składanych premierowi.

Dzisiaj przed południem premier Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia ogłosili szereg nowych restrykcji, które będą obowiązywać w naszym kraju na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni. Wszystko za sprawą sytuacji epidemicznej, która zaczyna wymykać się spod kontroli.

Szef rządu zdecydował m.in. o zamknięciu wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych (powierzchnia powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych), zmniejszeniu dopuszczalnego limitu klientów w sklepach (1 osoba na 20 metrów kwadratowych), czy zamknięciu żłobków i przedszkoli (z pominięciem opieki dla dzieci pracowników służby zdrowia.

Obostrzenia mają zmniejszyć mobilność obywateli

Wśród nowych zakazów nie znalazł się zwiastowany przez wiele osób zakaz przemieszczania się. Okazuje się jednak, że jego założenia towarzyszyły Radzie Medycznej podczas analizowania możliwości wprowadzenia nowych obostrzeń.

Jak przyznał doktor Konstanty Szułdrzyński, medycy zebrani wokół premiera skupili się właśnie na tym, jak można ograniczyć mobilność obywateli. Na tej podstawie zapadła m.in. decyzja o zamknięciu salonów fryzjerskich.

Joanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyJoanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyCzytaj dalej

- Restrykcje nie tylko są związane z możliwością zachowania reżimu sanitarnego w tych miejscach, ale z generowaniem mobilności społecznej- wyjawił w programie „Newsroom”.

Chodzi o to, że wiele osób i tak kierowało się w stronę centrów handlowych, pomimo zamknięcia licznych sklepów. Powodem były właśnie działające usługi, które skłaniały klientów do odwiedzania mocniej zagęszczonych miejsc.

- Im mniej takich miejsc jest czynnych, tym siłą rzeczy mniej celowe jest przemieszczenia się. Tu chodzi o zmniejszenie motywacji do przemieszczania się - tłumaczył doktor Szułdrzyński.

Przypominamy, że nowe obostrzenia wejdą w życie w najbliższą sobotę, 27 marca. Na ten moment wiadomo, że mają potrwać do 9 kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Program "Newsroom" Wirtualnej Polski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News