zakaz ukryty dodatkowy
Pixabay.com Наркологическая Клиника
Mateusz Sidorek - 26 Marca 2021

W rozporządzeniu ukryty został zakaz zgromadzeń dla Polaków. Nikt o nim nie mówił

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki nie wspomniał o zakazie udziału w zgromadzeniach, który także został wprowadzony wraz z nowymi obostrzeniami sanitarnymi. Restrykcje znalazły się już w najnowszym rozporządzeniu. Jednak ze względu na brak komunikatu w mediach wielu Polaków może tego nie wiedzieć.

Wielu Polaków, którzy oglądali konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, może nie wiedzieć, że wśród najnowszych obostrzeń znalazł się zakaz udziału w zgromadzeniach. Przedstawiciele rządu nie przekazali tej informacji w rozmowie z mediami, jednak ograniczenie zostało zapisane w rozporządzeniu.

Warto przypomnieć, że do niedawna obowiązywał zakaz organizowania zgromadzeń. Od soboty 27 marca jednak zabronione pod groźbą kary będzie także udział w zgromadzeniach. Jednak premier i minister zdrowia nie wymienili tego ograniczenia wśród pozostałych.

Od soboty obowiązuje zakaz udziału w zgromadzeniach

W związku z rosnącą liczbą zarażeń koronawirusem rząd wydał zakaz świadczenia usług fryzjerskich oraz kosmetycznych od soboty 27 marca. Oprócz tego zmieniono też limity w sklepach i nakazano zawieszenie działalności placówek meblowych oraz budowlanych.

Jednak nawet osoby, które uważnie śledziły czwartkową (25 marca) konferencję premier i ministra zdrowia, mogą nie wiedzieć, że rząd wprowadza dodatkowy zakaz. Ten tyczy się udziału w zgromadzeniach.

Joanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyJoanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyCzytaj dalej

To oznacza, że od soboty nie tylko nie można organizować zgromadzeń, ale także zakazane jest branie w nim udziału. Jak zamieszczono w rozporządzeniu, dotyczy to udziału „w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”.

Przepis ten może się odnosić do zgromadzeń spontanicznych, które ze względu na swój charakter nie mają organizatora. Obecnie udział w takich wydarzeniach nie będzie akceptowany przez prawo.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. konstytucji „każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa”.

Prawnicy kwestionują zakaz

Ze względu na fakt, że wolność do zgromadzeń zapewnia konstytucja, wielu prawników kwestionuje zakaz wprowadzony podczas czwartkowej konferencji przez polski rząd. Zdaniem części ekspertów rozporządzenie nie może odbierać tego prawa.

Liczba zarażeń koronawirusem w Polsce nadal rośnie. W związku z tym od soboty 27 marca w życie wchodzą dodatkowe obostrzenia. Do nowych obostrzeń sanitarnych dostosowały się już sieci sklepów Biedronka oraz Lidl. Z niektórych placówek klienci będą mogli korzystać całodobowo.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News