Urlop dziekański co to?
pixabay.com/weisanjiang
Wiadomości Pikio - 10 Kwietnia 2019

Urlop dziekański - kto może go wziąć? Pytania i odpowiedzi

Urlop dziekański - kiedy można go wziąć i na ile? Co trzeba napisać we wniosku i jak uzasadnić swoją prośbę, żeby był pozytywnie rozpatrzony przez władze uczelni? Większość osób wyobraża sobie czas studiów jako okres niekończącej się imprezy z przerwami na sesję. Czy to prawda? Niekoniecznie, to właśnie wtedy zaczyna się nasza kariera zawodowa, warto więc zadbać o to, by przyniosła nam efekty w późniejszym życiu.

Urlop dziekański - wszystkie pytania i odpowiedzi

Urlop dziekański jest szczególną formą urlopu dla studenta. Jest udzielany przez władze uczelni na jeden lub dwa semestry, czyli cały rok akademicki. Zasady jego przyznawania są ustalane przez regulamin studiów indywidualnie przez uniwersytet.

Student może skorzystać z takich opcji tylko raz w przypadku studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Jeśli natomiast studiujesz medycynę, czy prawo, czyli studia w formie jednolitych studiów magisterskich, czyli pięcioletnich, to możesz się ubiegać o urlop dziekański dwa razy.

Studenci przebywający na popularnej dziekance nadal zachowują pełnię praw studenckich, a to znaczy, że na przykład nadal przysługuje im zniżka studencka (zniżka na bilety komunikacji miejskiej) czy ubezpieczenie zdrowotne. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że urlop trzeba niejako odpracować, czyli odrobić cały semestr lub rok, który opuściliśmy.

Jednym z rodzajów urlopu dziekańskiego jest urlop naukowy. Jest on przeznaczony dla studentów, którzy chcą wykorzystać przerwę na naukę na innych kierunku lub uczelni. Czasem wlicza się do niego również zagraniczne staże, które nie są organizowane bezpośrednio przez uczelnie.

Wniosek o urlop dziekański i uzasadnienie

Wniosek o przyznanie urlopu dziekańskiego musi być złożony przez studenta na początku semestru. Jednym z podstawowych warunków, które musi on spełniać, to zaliczenie wszystkich przedmiotów z poprzedniego semestru lub roku, jeśli wniosek składany jest już na początku kolejnego roku akademickiego.

Oczywiście o przyznanie urlopu dziekańskiego może ubiegać się każdy student, jednak musi dobrze uzasadnić swoje podanie, aby zostało rozpatrzone pomyślnie. Regulaminy studiów określą, w jakich przypadkach studentowi przysługuje pół roku lub rok przerwy od studiowania, więc najlepiej zagłębić się w ich treść. Najczęściej są to: narodziny dziecka, wyjazd na staż, który nie jest organizowany przez uczelnię, czy długotrwała choroba, uniemożliwiająca pojawianie się na zajęciach i egzaminach.

Aby uzyskać dziekankę, należy złożyć odpowiedni wniosek do dziekanatu wydziału, na którym studiujesz. Zazwyczaj sam wzór podania o urlop dziekański jest podany na stronie uniwersytetu. Oprócz poprawnych danych musi się tam znaleźć konkretny powód wzięcia dziekanki, najlepiej związany z dużymi zmianami w życiu osobistym. O przyznaniu urlopu lub nie zwykle decyduje dziekan. Na niektórych uczelniach uprawniony jest do tego kierownik innej jednostki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ekwiwalent za urlop 2019: ile wynosi, jak go obliczyć?
  2. Kto może dostać urlop dla poratowania zdrowia? W jakim przypadku?
  3. Czy urlop wychowawczy jest płatny? Wszystkie informacje
  4. Ile lat pracy do emerytury? Okresy składkowe i wiek emerytalny
  5. Urlop okolicznościowy - z jakiej okazji można go wziąć?
  6. Wniosek o urlop bezpłatny. Urlop a ubezpieczenie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News