Umowa najmu mieszkania - wzór, przykłady. Jaka najlepsza?
Autor Wiadomości Pikio - 23 Maja 2019
Umowa najmu mieszkania ma kilka rodzajów. Im więcej szczegółów w niej zamieścimy, tym lepiej i dla najemcy i właściciela. Ważne, aby umowa była skonstruowana konkretnie pod naszą sytuację i wyjaśniała wszelkie wątpliwości dla obu stron.
Umowa najmu mieszkania
Gdy musimy zmienić miejsce zamieszkania i podjąć się wynajmu lokalu, pamiętajmy jak istotne jest podpisanie umowy z właścicielem nieruchomości. Ważną częścią umowy najmu jest protokół zdawczo-odbiorczy, zawierający szczegółowy opis przedmiotu najmu. Przeczytamy tam o aktualnym stanie liczników oraz wszelkich zniszczeniach. Dzięki temu wiadomo w jakim dokładnie stanie jest mieszkanie, do którego chcemy się wprowadzić.
Tak naprawdę i poszukujący lokalu do wynajmu, i właściciele tychże lokali jadą na tym samym wózku. Obydwie strony czerpią korzyść z podpisania takiej umowy. Najemca jest zabezpieczony i wie w jakim stanie jest mieszkanie, które dostaje pod opiekę, właściciel ma poczucie ochrony swojej własności. Wszystko jest spisane czarno na białym dzięki czemu relacja najemca-właściciel jest jasna i harmonijna. Jak odpowiednio skonstruować taką umowę? O tym w dalszej części artykułu.
Umowa najmu mieszkania - wzór pdf, doc
Jest to umowa cywilnoprawna, jej zasady określają przepisy Kodeksu Cywilnego. Zawarcie umowy najmu mieszkania odbywają się między właścicielem lokalu mieszkalnego a najemcą, czyli osobą, która dostaje mieszkanie do dyspozycji na określony czas w zamian za zobowiązanie się do opłacania czynszu w wysokości określonej w dokumencie.
W internecie możemy znaleźć wiele wzorów umowy najmu mieszkania w różnych formatach i różnorodnie skonstruowanych. Wystarczy pomóc sobie szukając ich za pomocą wyszukiwarki Google, jednak polecamy, aby pokazanymi tam przykładami nie sugerować się za bardzo lub wprowadzić zmiany, dzięki którym umowa będzie ułożona pod konkretny przypadek. Pamiętajmy, że im więcej szczegółów, tym lepiej.
Prosta umowa najmu mieszkania
Umowa najmu ma za zadanie określić wzajemne relacje między wynajmującym, a najemcą. Może zawierać bardzo różne zapisy, jeśli tylko którakolwiek ze stron ma potrzebę umieszczenia jakiegoś zapisu, a druga się na to zgadza, oczywiście mogą skonstruować umowę odpowiadającą na te potrzeby. Są jednak elementy, które nie zależą od nas, po prostu muszą znaleźć się w umowie.
Niezbędne do zawarcia umowy najmu są takie informacje jak:
- Dane wynajmującego i najemcy, czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania/zameldowania, seria i numer dowodu osobistego każdej ze stron.
- Przedstawienie przedmiotu najmu, czyli lokalu mieszkalnego. Trzeba opisać gdzie się znajduje, można również umieścić numer aktu notarialnego oraz powierzchnię i ilość pokoi. Tutaj powinny także znaleźć się ustalenia dotyczące powierzchni dodatkowych jak strych, piwnica, miejsce parkingowe.
- Do tego należy zaznaczyć okres obowiązywania umowy. Może on być nieokreślony, wtedy umowa jest ważna dopóki nie zostanie wypowiedziana przez najemcę lub właściciela. Wtedy koniecznie trzeba określić w umowie warunki wypowiedzenia najmu.
- Wysokość i sposób zapłaty należności finansowych, takich jak czynsz czy rachunki. To bardzo istotny punkt umowy. Żeby wszystko było jasne dla każdej ze stron, najlepiej wyszczególnić w podpunktach wszystkie opłaty, które najemca będzie zobowiązany regulować. Dobrze jest też określić konkretne terminy do których najemca będzie musiał uregulować należności. Do takich opłat należą: czynsz dla właściciela mieszkania, opłaty dla administracji oraz rachunki za media, czyli prąd, gaz i wodę. W tym punkcie określamy także, czy płatności będą opłacane przelewem na konto, czy "do ręki".
Umowa najmu mieszkania na czas określony, okazjonalna
Umowa na czas określony jest najczęściej podpisywana przez najemców. Polega ona na określeniu konkretnej daty zakończenia ważności umowy. Praktycznie nie ma ograniczeń czasowych najmu. Taka umowa może zostać podpisana zarówno na kilka miesięcy, jak i kilka lat. Z umową tą jednak związany jest pewien problem. Nawet jeśli zaznaczymy możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy, to jeśli któraś ze stron nie wyrazi na to zgody, sprawa się komplikuje. Znane są wyroki sądowe, gdy zakończenie umowy przed czasem uznawano za nieważne.
Najem okazjonalny - ten rodzaj umowy nie cieszy się zbyt dużą popularnością, może dlatego, że jej warunki są bardziej rygorystyczne od zwykłej umowy najmu. Przede wszystkim zapewnia właścicielowi prawo do eksmisji uciążliwego lokatora. W pewnym stopniu najem okazjonalny ogranicza prawa najemców na rzecz właścicieli.
KONIECZNIE ZOBACZ TAKŻE:
- Okres ochronny przed emeryturą. Czy pracownika można zwolnić?
- Emerytura po mężu. Niepracująca żona może dostać świadczenie
- 500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy wniosek? Jest projekt ustawy
- 13 emerytura 2019. Dla kogo trzynasta emerytura od rządu?
- Karta LGBT plus - co zawiera? Znamy treść dokumentu