Triduum Paschalne 2019 kiedy jest
Wikimedia Commons/Fediona
Jan Odyniec - 3 Kwietnia 2019

Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem

Triduum Paschalne 2019 - co kryje się pod tym terminem? Kiedy się zaczyna i kiedy się kończy? Z czego składa się Triduum? Kościół katolicki już teraz przygotowuje się do świąt wielkanocnych, które poprzedzone są właśnie tym szczególnym okresem. Na Triduum składa się kilka dni i kilka szczególnych liturgii - rytów, podczas których zmawiane są szczególne modlitwy.

Triduum Paschalne 2019 rozpoczyna się już dziś. Niedziela 31 marca była tzw. niedzielą Laetare, czyli IV niedzielą Wielkiego Postu. Ten dzień oznaczał, że minęło już pół postu i zbliżamy się coraz bardziej do Wielkanocy. Triduum Paschalne jest okresem bezpośrednio poprzedzającym to największe święto katolików.

Triduum Paschalne 2019 - co to jest Triduum? Opis

W tym roku Triduum Paschalne wypada w dniach 18, 19 i 20 kwietnia. Są to odpowiednio czwartek, piątek i sobota. Triduum kończy Wielki Post, a zaczyna tzw. Post Paschalny i bezpośrednie przygotowania do świąt wielkanocnych. W tych trzech dniach Kościół katolicki w sposób szczególny przeżywa mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Okres kończy się w sobotę wieczorem liturgią Wigilii Paschalnej. Wówczas rozpoczyna się świętowanie Wielkanocy.

Co to jest Triduum? To trzy dni (to właśnie znaczy po łacinie "Triduum") poprzedzające Wielkanoc. Są to Wielki Czwartek, kiedy Kościół wspomina Ostatnią Wieczerzę i pojmanie Jezusa, Wielki Piątek, kiedy wspominana jest męka Pana Jezusa na krzyżu oraz Wielka Sobota, kiedy Kościół "milczy" i przeżywa dzień, w którym Jezus pozostawał martwy w grobie.

W każdym z tych dni w Kościele odbywają się inne uroczystości, mają miejsce inne liturgie. Zanim jeszcze zaczniemy przeżywać ostatnie trzy dni przed świętami, ma miejsce Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym dniu Kościół wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, ale także przypomina jego późniejszą mękę.

W Niedzielę Palmową podczas mszy świętej czytanych jest więcej czytań, niż podczas zwykłej mszy świętej. Zazwyczaj jest tych czytań 3 - po jednym ze starego i nowego testamentu oraz jedno z ewangelii. Tym razem czytania są cztery - na początku mszy świętej czytana jest dodatkowa ewangelia - opis uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

W Niedzielę Palmową zasłaniany jest także krzyż, który odsłaniany będzie w Wielki Piątek.

Triduum Paschalne - liturgia i symbole: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota

W Wielki Czwartek w naszych kościołach parafialnych odbędzie się tylko jedna msza w ciągu dnia, co jest niezwykle rzadkie, bo zwykle jest ich kilka. Księża w danej diecezji wybiorą się wcześniej na mszę za kapłanów, która będzie miała miejsce w katedrze. Później, wieczorem, w kościele będzie jedyna msza tego dnia.

Podczas Eucharystii wielkoczwartkowej odgrywane jest niezwykle uroczyste "Chwała na wysokości Bogu", przy którym grają wszystkie dzwony. Po tym uroczystym momencie dzwonki usuwane są z kościoła i zastępowane kołatkami aż do Wigilii Paschalnej. Podczas dalszej części mszy w Wielki Czwartek i liturgii w Wielki Piątek w Kościele nie brzmią dzwony, dzwonki, ani organy.

Podczas tej mszy wreszcie będzie czytana ewangelia opisująca ostatnią wieczerzę, pojmanie, proces, drogę krzyżową i śmierć Pana Jezusa. Najczęściej czytanie jest bardzo długie i podzielone na role.

Wielki Piątek jest najbardziej wyjątkowym dniem w całym roku liturgicznym. To jedyny dzień, kiedy w żadnym kościele przez cały dzień nie ma żadnej, ani jednej mszy. Wieczorem wprawdzie odbywa się liturgia, jest to jednak wydarzenie, które nie jest mszą. Podczas tej liturgii następuje odsłonięcie i adoracja krzyża.

W Wielką Sobotę przez większość dnia Kościół trwa w swoistym zawieszeniu. Od rana w kościołach odbywają się ryty święcenia pokarmów, nie mają jednak one dużego znaczenia liturgicznego i są w znacznym stopniu tradycyjne. Dopiero wieczorem, koniecznie po zachodzie słońca, przed kościołem następuje ryt poświęcenia ognia, po którym uroczyście procesją wierni wchodzą do przybytku. Tam odbywa się msza Wigilii Paschalnej tudzież Zmartwychwstania Pańskiego.

Po wyjściu z kościoła wierni katolicy mogą się już radować. Wiedzą, że Jezus Chrystus zwyciężył śmierć i zmartwychwstał.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Wielkanoc 2019: data. Kiedy święta wielkanocne w tym roku?
  2. Wielki Post 2019. Kiedy jest Wielki Post w tym roku? Daty
  3. Wielki Post - symbole i tradycje. Jakie zwyczaje dotyczą Wielkiego Postu?
  4. Kogo obowiązuje post w Środę Popielcową, Wielki Post i Wielki Piątek?
  5. Prezenty na rocznicę Komunii. Co można wręczyć z tej okazji?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News