Tadeusz Rydzyk otrzymał pieniądze
ALEX MARCINKOWSKI/East News
Monika Majko - 3 Lutego 2021

Tadeusz Rydzyk otrzymał od państwa 240 mln zł. Na jaw wychodzą kolejne kwoty

Tadeusz Rydzyk już od lat jest jednym z najbardziej znanych beneficjentów państwowych dotacji. Niedawno na jaw wyszło, że słynny redemptorysta z Torunia zgarnął z budżetu państwa już niemal ćwierć miliarda złotych. Okazuje się jednak, że to nie jest ostateczna kwota.

Tadeusz Rydzyk na swoją działalność otrzymał od państwa już 240 mln złotych. Okazuje się jednak, że twórca Telewizji „Trwam” i Radia Maryja lekką ręką korzysta z pieniędzy, darowanych mu z budżetu państwa. Jak ujawnili dziennikarze „Faktu”, sprawie planuje przyjrzeć się bliżej poseł Koalicji Obywatelskiej, Adam Szłapka.

Tadeusz Rydzyk pobrał z budżetu państwa już niemal ćwierć miliarda złotych

– Kiedy to wszystko zsumować, okazuje się, że sumy są szokujące. Instytucje publiczne przeznaczyły na działalność ojca Tadeusza Rydzyka już ponad ćwierć miliarda złotych. A to może nie być cała kwota. Wysyłam zapytania nie tylko do resortów, ale także do spółek państwowych o to, czy finansują działalność ojca Rydzyka. One jednak nie chcą udzielić mi odpowiedzi. Nie odpuszczęprzekazał w rozmowie z „Faktem” poseł Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej.

Ostatnio krajowe media obiegły informacje o dotacji w wysokości 60 mln zł, jaką Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznaczyło na wystawę, która powstaje z inicjatywy ojca Tadeusza Rydzyka w toruńskim muzeum Pamięć i Tożsamość.

Sprawa wyszła na jaw pod koniec 2020 roku. Rząd opublikował wówczas rozporządzenie z tzw. wydatkami niewygasającymi, których nie udało się wykorzystać w roku budżetowym. Rada Ministrów zadecydowała, że dotacja przyznana duchownemu z Torunia będzie mogła być wykorzystana jeszcze w tym roku. W innym przypadku pieniądze musiałyby wrócić do budżetu państwa.

Rząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieRząd szykuje ogromne zmiany dla zatrudnionych. Chodzi o zwolnienia lekarskieCzytaj dalej

Co ciekawe, jak ujawnili dziennikarze „Faktu”, posłowie nie mieli pojęcia o przekazaniu pieniędzy toruńskiemu muzeum. Okazuje się również, że to kolejna duża dotacja, którą otrzymała instytucja związana z osobą znanego redemptorysty.W zeszłym roku również Ministerstwo Rodziny przekazało kwotę 105 165 zł fundacji Lux Veritatis, w której zasiada Tadeusz Rydzyk.

– Ministerstwo podpisało umowę z Bonum Sp. z o.o., która reprezentowała Fundację Lux Veritatis jako Biuro Reklamy TV TRWAM, na zakup czasu antenowego na emisję spotów informacyjnych pt. „Wspieraj Seniora” w dniach od 23 października do 4 listopada 2020 roku – przekazał wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Pieniądze na działalność prowadzoną przez Tadeusza Rydzyka przekazał również resort spraw zagranicznych. Na podstawie zawartych umów Fundacja Lux Veritatis otrzymała z kasy ministerstwa w latach 2018-2020 aż 302,5 tys. zł.

– W 2018 r. fundacja otrzymała dotację o wysokości 180 tys. zł na realizację zadania publicznego pn. rotmistrz Pilecki - przywrócenie pamięci. Projekt dotyczył m.in. przygotowania trzech 30-minutowych reportaży dokumentalnych (w wersji polskiej i angielskiej) poświęconych rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Projekt realizowany był w okresie od 01.02. do 30.11.2018 r. – wyjaśnia Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ w odpowiedzi na interpelację poselską.

Następnie w 2019 roku fundacja otrzymała 24 tys. zł na realizację zadania publicznego pt. „Bohaterowie codzienności – pamięć i upowszechnianie”. Natomiast trzecia duża dotacja dotyczyła kwoty 98,5 tys. zł na wydanie periodyku „Pamięć i Tożsamość – kwartalnik historyczny”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News