Święto Pracy na świecie 1 maja
pixabay.com/Pexels
Wiadomości Pikio - 18 Kwietnia 2019

Jak Święto Pracy obchodzi się w innych krajach?

Święto Pracy na świecie - dzień 1 maja obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Czy jakieś państwo świętuje je w huczny sposób? Polakom kojarzy się ono jako spuścizna czasów PRL. Pochody, uroczystości, a może wytężona praca, jak to wygląda w Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych?

Święto Pracy na świecie również jest kultywowane. Obchodzone jest od 1890 roku międzynarodowe święto klasy robotniczej. Genezą do jego powstania był strajk robotników w Chicago. Działacze związkowi właśnie 1 maja rozpoczęli demonstracje, której celem było wywalczenie ośmiogodzinnego dnia pracy, na jej czele stał Albert Parsons.

W wyniku strajku doszło do zamieszek, a nawet wybuchu bomby, później natomiast do ostrych represji skierowanych w działaczów związkowych. Organizatorzy stanęli nawet przed sądem, siedem osób zostało skazanych na karę śmierci. Trzy lata po tym wydarzeniu II Międzynarodówka, czyli międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych, ustanowiła pierwszy dzień maja Świętem Pracy.

Święto Pracy na świecie. USA: jak się je obchodzi po angielsku?

W Stanach Zjednoczonych Święto Pracy, czyli po angielsku Labour Day, obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września. Amerykanie jak zwykle hucznie obchodzą wszystkie uroczystości. Większość z nich wybiera się do parku i tam organizuje grille i pikniki, w międzyczasie oglądając pokazy sztucznych ogni, które co roku są organizowane w ten dzień lub biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych.

To też ostatnia szansa na aktywne spędzenie ostatnich dni przed zakończeniem ferii letnich. Więc popularne są wyjazdy na kempingi lub branie udziału w paradach, podczas których obowiązuje strój roboczy, by w ten sposób pokazać, że pracownicy są dumni z tego, co robią.

Międzynarodowe Święto Pracy w Europie. Jak się obchodzi ten dzień w Czechach, Niemczech?

W Europie Święto Pracy celebruje się 1 maja, w celu upamiętnienia strajku robotników w Chicago w 1886 roku. W Niemczech celebruje się je właśnie pracą. Dzień ten nie jest ustawowo wolny w całym kraju, a zależy to od konkretnego landu. Za to z inicjatywy Zrzeszenia Niemieckich Związków Zawodowych organizowane są demonstracje i zgromadzenia polityczne.

1 maja w Czechach jest świętem miłości. Według czeskiej tradycji noc z 30 kwietnia na 1 maja jest nocą czarów i sabatów czarownic, utarty zwyczaj niejako zmusza kobiety, by wtedy były miłe dla swoich partnerów, bo tylko w ten sposób mogą przekonać mężczyzn, że nie są wiedźmami. To także Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, czyli święto robotników i klasy pracującej. W Czechach to dzień wolny od pracy i idealny moment na zorganizowanie festiwalu wiosennego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne
  2. Na majówkę za granicą? Świetny pomysł, tylko gdzie?
  3. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  4. Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje
  5. Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News