Jak sprawdzić IP? Dziecinnie proste
pixabay.com/kropekk_pl
Klaudia Bochenek - 18 Kwietnia 2019

Jak sprawdzić IP? To prostsze niż myślisz!

Jak sprawdzić IP? IP jak większość osób wie, to zbitek cyfr, które na pierwszy rzut oka nie mają najmniejszego sensu. Za to służą namierzaniu komputera i są przydatne do innych czynności. Jak poznać adres IP?

Jak sprawdzić IP? IP to z angielskiego Internet Protocol, czyli protokół internetowy. To zbiór ogólnych zasad dzięki którym urządzenia mogą się ze sobą komunikować. Adres IP łatwo sprawdzić zarówno samemu jak i w sieci. Podajemy bezpieczne metody.

Jak sprawdzić IP?

Aby sprawdzić IP sam system Windows daje nam taką możliwość. Zapewne na podstawowych lekcjach informatyki gdzieś znalazła się taka wiedza, ale kto by to teraz spamiętał... W Windowsie 7 i 8 IP adresu IP możemy się dowiedzieć, klikając na menu Start i w polu wyszukiwania wpisując litery cmd. Po zatwierdzeniu klawiszem enter na ekranie pojawi się czarne okienko, przypominające te słynne znane z filmów, gdzie bohaterami są hakerzy. Wpisujemy w oknie polecenie "ipconfig" i znów zatwierdzamy enterem. Pojawi się IP nie tylko naszego komputera, ale także na przykład routera, z którego korzystamy, a IP nadał mu operator.

W systemie operacyjnym Windows 10 cały proces wygląda tak samo.

Jak sprawdzić IP Linux i Mac OS?

IP w Linuxie wystarczy w trybie tekstowym lub w konsoli wpisać polecenie "ifconfig". W systemie operacyjnym Mac adres IP poznamy poprzez wybranie z menu Programy opcji Narzędzia - tam wszystko jest podane jak na tacy. Od informacji o IP po liczniki danych i prędkość połączenia internetowego.

Jak sprawdzić IP w sieci?

Sprawdzenie adresu IP bez wgłębiania się w różne opcje naszego komputera ułatwia coraz więcej stron internetowych. Jednymi z lepszych i bezpieczniejszych stron jest na przykład twojeip.wp.pl lub pokapoka.pl, które pokazuje też lokalizację.

Bardzo ważne jest zachowanie szczególnej czujności na stronach, które proponują cały raport o naszym komputerze, nie tylko podanie adresu IP. W większości to strony założone przez oszustów i niczego konkretnego z nich się nie dowiemy lub nie otrzymamy.

Jak namierzyć czyjeś IP?

Aby namierzyć kogoś po adresie IP najważniejsze jest posiadanie tego adresu. Mając dostęp do czyjegoś komputera, za pomocą wyżej podanych sposobów jest to dziecinnie proste. Jednym ze sposobów jest pozyskanie numeru IP z maila, o ile posiadamy zainstalowany program Outlook Express. Wybierając Właściwości konkretnego maila po wyskoczeniu okienka wystarczy wybrać opcję Szczegóły - tam znajdziemy IP nadawcy maila.

Źródło: tech.wp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News