róbta
screen WOŚP
Bartłomiej Chudy - 13 Stycznia 2019

Róbta co chceta: Kto to powiedział? Będziecie zaskoczeni

Róbta co chceta kto to powiedział? Słynne zdanie na trwale zadomowiło się w polskich realiach. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, kto jest autorem tych słów i z jaką inicjatywą były związane.

Róbta co chceta kto to powiedział? Nietypowe, ale jakże charakterystyczne słowa, które "zaczepiło" o niestosowaną oficjalnie gwarę powstały blisko trzy dekady temu! Jakkolwiek nie stosujemy tego zwrotu oficjalnie, większości Polaków nie trzeba tłumaczyć jego znaczenia.

Róbta co chceta kto to powiedział?

Słynne słowa są należą do najgłośniejszych cytatów Jurka Owsiaka. Rockandrollowiec i twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już na początku swojej przygody z WOŚP był zaangażowany w pracę w telewizji. Na początku lat 90. w telewizyjnej "Dwójce" powstał nawet nietypowy jak na tamte czasy program.

Róbta co chceta czyli rockendrollowa jazda bez trzymanki

Tak nazywała się produkcja TVP 2, realizowana na wizji przez samego Jurka Owsiaka. Twórca WOŚP i Przystanku Woodstock przedłużał swoją medialną obecność właśnie w niecodziennej konwencji. Owsiak wspominał po latach, że niektórym osobom w telewizji nie podobał się zbyt długi tytuł. Jednak pierwszy człon utrwalił się w naszej świadomości na dobre.

Róbta co chceta - co to znaczy

- Róbta co chceta weszła w różne znaczenia i konotacje w języku. Choć mówili, że to tytuł za długi - mówił po latach o krytyce pomysłu Jerzy Owsiak. Nazwa programu oddawała też samą konwencję. - Rzeczywiście mogłem w nim robić, co chciałem. (…) Pełny odlot. Dzisiaj wyglądałoby to poczciwie, ale w ówczesnej telewizji było czymś świeżym. I trafialiśmy w estetykę młodych ludzi - mówił po latach w jednym z wywiadów Jerzy Owsiak.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:
Filip ChajzerTraumatyczne przeżycia gwiazd TVN. Wielkie rodzinne tragedieCzytaj dalej
Charakteryzowały go śmieszne rozmówki, luźne dygresje, wstawki z polskich seriali i filmów. A wszystko podlane nieco wariackim światem rock and rolla, jakże bliskim Jurkowi Owsiakowi.

Róbta co chceta książka

Słynne już "Róbta co chceta" Jerzy Owsiak utrwalił nie tylko w konwencji programu telewizyjnego. W 2011 roku ukazała się książka o podobnym tytule. "Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni" ukazała się w 2011 roku. Autor podsumowuje na piśmie 20-lecie jego wielkiego dzieła, czyli WOŚP. Owsiak wraca też pamięcią do dawnych czasów przypominając swoje oryginalne początki nie tylko w telewizji. Publikacja utrwala wizerunek Owsiaka jako człowieka, dla którego pokój i miłość są najważniejszymi wartościami.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Jerzy Owsiak: Charakterystyka najbardziej znanego w Polsce altruisty
  2. Ile zarabia Jerzy Owsiak? Prezes WOŚP zaskakuje
  3. Tomasz Sekielski: Pochodzenie dziennikarza chcieli wykorzystać przeciwko niemu
 
JaworowiczElżbieta Jaworowicz wolałaby o tym nie mówić. Szokujące kulisy jej programuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News