Zamieć śnieżna
Nikoli Afina/ Unsplash
Artur Łokietek - 7 Lutego 2021

Wystosowano trzeci stopień alertu RCB. Śnieżyce i mrozy prawie w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje przed skrajnymi warunkami pogodowymi w części Polski. Niektóre województwa dostały alerty RCB ostrzegające przed siarczystym mrozem, dużymi opadami śniegu i bardzo niską temperaturą. W nocy termometry pokazały nawet -26,1 stopni Celsjusza.

Synoptycy z IMGW ostrzegają przed wyjątkowo skrajnymi warunkami pogodowymi. Mało kto mógłby się spodziewać tak dużych opadów śniegu lub siarczystych mrozów. Co ciekawe, w nocy w miejscowości Różanystok na Podlasiu termometry pokazały nawet -26.1 stopni Celsjusza!

Skrajne warunki dotyczą przede wszystkim południowo-wschodniej części Polski. To właśnie tam pojawi się zatoka niżowa z południa Europy wraz z ciepłym frontem o charakterze umiarkowanym. Oznacza to naprawdę duże opady śniegu i arktyczny mróz dla tej części naszego kraju.

Duże opady śniegu wraz z porywistym wiatrem mają doprowadzać do pogarszających się warunków, szczególnie na drogach. W rejonie Lubelszczyzny, Podkarpacia aż po Śląsk może spaść miejscami nawet 35-45 cm opadów śniegu. Największe natężenie opadów przewiduje się w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych.

W rejonie województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego pojawić się może dodatkowo silny wiatr, nawet do 40-70 km/h. Kierowcy muszą przede wszystkim pamiętać o możliwych zasypanych drogach przez śnieg, zawiejach i zamieciach.

Zwyciężczyni „The Voice Senior 2” straciła męża. O śmierci dowiedziała się po przesłuchaniachZwyciężczyni „The Voice Senior 2” straciła męża. O śmierci dowiedziała się po przesłuchaniachCzytaj dalej

Skrajne warunki pogodowe nie odpuszczają, wystosowano alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w odpowiedzi na skrajne prognozy synoptyków postanowiła wystosować oficjalny alert RCB. Jest to powiadomienie w formie SMS-a, które ostrzega przed nadciągającymi katastrofami lub załamaniami pogodowymi. W tym przypadku zdecydowano się miejscowo na najwyższy, trzeci stopień zagrożenia.

Ten dotyczy przede wszystkim województwa podkarpackiego i lubelskiego.W tych rejonach może nastąpić wzrost pokryw śnieżnej od 30 do 40 cm. Na Podkarpaciu alerty weszły w życie od godziny 8 w niedzielę i potrwają do godziny 8 w poniedziałek. Jeżeli zaś chodzi o województwo lubelskie, zaczynają się o 10 w niedzielę i potrwają do godz. 18 w poniedziałek.

Wystosowano również ostrzeżenia drugiego stopnia, które dotyczą województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego (poza niektórymi powiatami). Oprócz podniesienia się poziomu pokrywy śnieżnej pojawią się niskie temperatury. Meteorolodzy przypominają, że należy zadbać o ciepłe ubranie i jak najkrótsze przebywanie na dworze przy skrajnych temperaturach.

Alerty pierwszego stopnia dotyczą województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, lubelskiego (wybranych powiatów), podkarpackiego i dotyczą zwiększonych opadów śniegu oraz zamieci. W kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i wielkopolskim mogą pojawić się bardzo niskie temperatury.

Wieczór południu Śląska, Małopolski i Podkarpacia zapowiada się jeszcze trudniej. To wtedy mogą wystąpić nawet opady deszczu lodowego i poważne zamiecie. Mogą pojawić się poważne problemy w dostawie energii elektrycznej, zaś część dróg może okazać się kompletnie nieprzejezdna.

Tak uciążliwa i kapryśna pogoda może potrwać nawet do wtorku. Synoptycy przewidują, że w środę cały kraj z powrotem ogarną mrozy.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: IMGW, tvn24, WP, interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News