Pisanki wielkanocne
pixabay.com/Zauberei
Wiadomości Pikio - 4 Kwietnia 2019

Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu

Pisanki wielkanocne - jak zrobić najbardziej oryginalne pisanki? Jak je ozdobić, żeby były naszą dumą, kiedy znajdą się na wielkanocnym stole lub w koszyczku ze święconką? Technik i pomysłów jest naprawdę dużo, wystarczy trochę chęci i wolna chwila, aby stworzyć małe dzieła sztuki na wielkanocnych symbolach.

Pisanki wielkanocne w żadnym wypadku nie powinny być minimalistyczne, chodzi o przepych i radość z nadejścia świąt Bożego Narodzenia. Kolorowe wzory i malunki mają przykuwać i cieszyć wzrok. Kolory, faktury i wzory są zależne oczywiście od indywidualnych upodobań.

Pisanka to jajko (przeważnie kurze, ale również kacze lub gęsie) zdobione różnymi technikami. Symbolizuje rodzącą się do życia przyrodę po zimie, ale również niesie za sobą nadzieję związaną ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Pisanki wykonuje się raz w roku, przed Świętami Wielkiejnocy.

Pisanki wielkanocne ręcznie robione. Pomysły i wzory: kraszanki, ze sznurka, na szydełku, decoupage

W Internecie aż roi się od wielkanocnych inspiracji dotyczących dekoracji stołu lub domu na ten wyjątkowy czas. Jest też wiele pomysłów na to, jak własnoręcznie ozdobić jajka.

Tradycyjne i bardzo popularne do dziś są kraszanki, czyli malowane na jeden kolor pisanki. Taki efekt można osiągnąć, kupując gotowy barwnik lub przygotowując go samodzielnie z łupin cebuli, soku z buraków, czy kwiatu nagietka. Takie jajka zazwyczaj nie posiadają żadnych innych wzorów, oprócz koloru, jednak można wydrapać w nich wzór i stworzyć tak zwane drapanki.

Jajka można również ozdobić sznurkiem, starannie owijając sznurek wokół jajka, ten sposób zalecamy przede wszystkim osobom, które chcą przyozdobić jajka styropianowe. Sznurek może być różnokolorowy, by nasze pisanki zrobione w taki sposób były bardziej efektywne.

Można też wykonać pisanki na szydełku, jednak są one dużo trudniejsze do zrobienia. Po pierwsze musisz umieć szydełkować, a to domena głównie naszych babć, które z chęcią pokażą, co i jak. Następnie, precyzyjnie wydziergać szydełkowe koszulki dla naszych wielkanocnych jajek. Później wystarczy tylko związać ozdobioną pisankę wstążką i gotowe.

Decoupage pisanki to już zabawa dla profesjonalistów. Trzeba mieć naprawdę dużo wprawy, zdolności i cierpliwości, żeby wykonać takie cudo. W skrócie jest to sposób ozdabiania, jaka poprzez precyzyjne naklejanie na nie wzorków. Na samym początku musimy zrobić z jajka wydmuszkę, żeby następnie ją pomalować. Za wzór może posłużyć serwetka, którą musimy wyciąć, a potem przykleić jej jak najcieńszą formę na pisankę. Łatwo brzmi, jednak to bardzo trudne do wykonania.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  2. Kiedy jest niedziela Laetare 2019? 4. niedziela Wielkiego Postu jest szczególna
  3. Wielkanoc 2019: data. Kiedy święta wielkanocne w tym roku?
  4. Wielki Post 2019. Kiedy jest Wielki Post w tym roku? Daty
  5. Wielki Post - symbole i tradycje. Jakie zwyczaje dotyczą Wielkiego Postu?
  6. Jak pomalować pisanki na Wielkanoc? Sposobów jest mnóstwo!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News