Pieniądze dla TVP
youtube.com Sejm RP
Monika Majko - 19 Grudnia 2020

Przegłosowali kolejne 2 mld zł na TVP. Pieniędzy nie dostaną m.in. dzieci, lekarze i szpitale, skandal

Pieniądze z budżetu państwa na 2021 rok ponownie zasilą konto Telewizji Polskiej, zamiast trafić do sektorów najbardziej potrzebujących wsparcia. Politycy opozycji są wściekli, zgłaszane przez nich poprawki zostały odrzucone w trakcie głosowania.

Pieniądze z budżetu państwa na rok 2021 trafią m.in. do TVP, ale nie dostaną ich np. lekarze, dzieci czy nauczyciele. Sejm przyjął ustawę budżetową, jednak odrzucił wszystkie poprawki opozycji. Z prawie 900 wniosków przyjęto zaledwie kilkanaście.

Pieniądze trafią do TVP, nie do szpitali

Sejm przyjął budżet na 2021 rok, a z prawie 900 zgłoszonych poprawek do ustawy, na "tak" przegłosowano zaledwie kilkanaście, które dodatkowo są autorstwa posłów partii rządzącej. Przedstawiciele opozycji są oburzeni tym, co wydarzyło się na sali sejmowej.

– Nie pochylono się nad projektami dotyczącymi zdrowia, in vitro, czy edukacji, nie zechciano też przyznać środków na dodatki dla emerytowanych strażaków z ochotniczych straży pożarnych, którzy nadal jeżdżą do akcji – mówiła oburzona posłanka KO Krystyna Skowrońska.

– Po raz kolejny PiS pokazał, że wszystko co robi, robi w określonym celu. O strażakach pamięta, gdy trzeba zdobyć wyborcze głosy, po kampanii idą do kąta – dodała.

Wiemy, jakie kary grożą za złamanie Wiemy, jakie kary grożą za złamanie "godziny policyjnej" w sylwestra. Są 4 wyjątki, lepiej siedzieć w domuCzytaj dalej

Sejm odrzucił także wniosek o przekazanie 500 mln zł na pomoce dydaktyczne w nauczaniu zdalnym, 200 mln zł na lecznictwo psychiatryczne i 60 mln zł na walkę z przemocą w rodzinie. Z kolei mimo zastrzeżeń sejmowych legislatorów, rząd znów przekazał blisko 2 mld zł na telewizję publiczną.

– Poparto za to wniosek o kolejnych miliardach na publiczną telewizję. Przyznaję, dobrego humoru nam potrzeba, ale nie za tak duże pieniądze. Przedobrzono. [...] Ja rozumiem, że kultura powinna otrzymać wsparcie, ale na pewno nie w tej formule – mówiła posłanka KO.

Pieniądze z budżetu mają być przeznaczone na realizację przez TVP i Polskie Radio misji publicznej. Z kolei posłowie KO chcieli, aby te pieniądze wsparły m.in. leczenie chorób nowotworowych i naczyniowo-sercowych. Niestety, pieniędzy na służbę zdrowia zabrakło.

Jednocześnie, również o 7 mln zł zmniejszono wydatki na oświatę i wychowanie (z tego 5 mln zł mniej przeznaczone zostanie na szkolnictwo polskie za granicą, a 2 mln zł na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli). Pieniądze te mają zostać przekierowane na zwiększenie wydatków w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, co ma być związane m.in. z zapewnieniem w 2021 roku realizacji zadań związanych z pomocą środowiskom Polonii i Polaków za granicą.

W przypadku Funduszu Inwestycji Lokalnych, Sejm również odrzucił wszystkie poprawki dotyczące inicjatyw wspieranych przez opozycję, tj. dofinansowanie południowej obwodnicy Rzeszowa czy budowa w tym mieście nowego sądu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myślenia17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myśleniaCzytaj dalej

Źródło: Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News