okno trzeba wyregulować na zimę
pixabay.com JotDeWa CC0
Maja Lachowicz - 31 Stycznia 2021

Każde okno posiada 2 tryby: letni i zimowy

Okno nie tylko wpuszcza światło do naszego mieszkania, ale też chroni przed zimnem. Gdy na zewnątrz temperatura jest znacznie niższa niż w środku, możemy poczuć chłodny powiew na skórze. Można temu zapobiec, oszczędzając na ogrzewaniu.

Okno nie musi być przyczyną chłodu w naszym mieszkaniu. Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, może się okazać, że ogrzewanie kosztuje więcej niż w ubiegłym roku. Czasem wynika to z nieszczelnych lub źle wyregulowanych okien.

Nowoczesne okna posiadają dwa tryby - na lato i na zimę. Ustawienia, które sprawdzają się przy wysokich temperaturach, nie będą nam gwarantowały ciepła zimą. Każdy może je samodzielnie przełączać.

Ta niewielka zmiana nie tylko zagwarantuje nam ciepło zimą, ale też pozwoli zachować okna w dobrym stanie. Im dłużej nam posłużą, tym lepiej dla naszej kieszeni i środowiska.

Piotr Żyła na podium, od razu dorwał się do mikrofonu. Przeszedł samego siebiePiotr Żyła na podium, od razu dorwał się do mikrofonu. Przeszedł samego siebieCzytaj dalej

Okna mogą się różnić między sobą

Zima zabawi u nas jeszcze ok. 4 tygodnie, jednak jeśli w mieszkaniu czuć chłód, nie jest jeszcze za późno na zmianę trybu okien na zimowy. Dzięki temu zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Problem można rozwiązać samemu, przy użyciu małego klucza lub bez jakichkolwiek narzędzi. Na początku trzeba sprawdzić, jaki rodzaj okna mamy w domu, a następnie zastosować się to instrukcji, które bez problemu znajdziemy w sieci.

Wiele modeli nie wymaga od nas ani specjalistycznych umiejętności, ani narzędzi.Jeśli jednak będzie potrzebny klucz typu imbus 4 mm, nie musimy się martwić o dodatkowy koszt - kosztuje najwyżej kilka złotych.

Niewielka zmiana, a duża różnica

Odpowiedni przełącznik/pokrętło znajdziemy po otwarciu oka.Często znajduje się na dole i można go rozpoznać po tym, że odstaje od pozostałych elementów oraz można nim poruszać na boki.

W zależności od pory roku, trzeba przekręcić ten element o 90 stopni, w prawo lub w lewo. Zimą przyda się większy docisk, by chłodne powietrze nie przedostawało się między uszczelką a ramą okienną.

Uszczelki również powinny przykuć naszą uwagę. Każdego roku powinny być poddawane konserwacji poprzez nasmarowanie wazeliną techniczną lub smarem sylikonowym. Oba produkty niewiele kosztują, a dzięki nim uszczelka zachowa elastyczność na dłużej.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News