Ograniczenia w przemieszczaniu się
pixabay.com, autor: Alexandra_Koch
Patryk Przybyłowski - 25 Marca 2021

Ograniczenia w przemieszczaniu się ciąglę obowiązują. Przypominamy najważniejsze zasady

Wielu Polaków zastanawiało się, czy dzisiaj rząd zdecyduje się zaostrzyć ograniczenia w przemieszczaniu się. Chociaż premier nie podjął wiążącej decyzji, a przedstawił tylko zalecenia, to warto pamiętać, że ciągle obowiązują nas zasady dotyczące mobilności. Przypominamy, jak one wyglądają.

Bardzo surowe ograniczenie w przemieszczaniu się było jedną z obaw tysięcy osób, które bały się, że rząd odgórnie ograniczy możliwość wyjazdu do rodziny na święta. Tak się jednak nie stało, chociaż Mateusz Morawiecki zaapelował dzisiaj do wszystkich o to, aby nie gromadzić się tłumnie obchodząc święta Wielkanocne.

Warto jednak pamiętać, że na terenie naszego kraju cały czas obowiązują zaostrzone zasady przemieszczania się, które powinny być konsekwentnie przestrzegane. Sytuacja ta jest niezmienna od kilku miesięcy.

Powinniśmy pamiętać, że cały czas dotyczy nas obowiązek zachowywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między dwoma osobami, które idą razem. Oczywiście w tej zasadzie znajduje się kilka ważnych wyjątków.

Kto jest zwolniony z ograniczeń dot. przemieszczania się?

W pierwszej kolejności z powyższego obowiązku zwolnione są osoby zamieszkujące wspólne gospodarstwo domowe. Wspomnianej odległości nie muszą też zachowywać rodzice z dziećmi, o ile pociechy nie skończyły 13 lat.

Premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzeniaPremier Morawiecki ogłosił nowe obostrzeniaCzytaj dalej

Jak czytamy na stronie rządowej, obowiązek zachowanie 1,5-metrowej odległości między pieszymi nie dotyczy również osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

- [Wyłączone z tego obowiązku są - dop. red.] osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie - czytamy w rozpisce aktualnie obowiązujących zasad widniejącej na oficjalnej stronie rządowej.

Co ciekawe, wyłączone z przestrzegania powyższej zasady są również osoby, które zakrywają usta i nos za pomocą maseczki. Chociaż maseczki towarzyszą nam przez większą część dnia, są nadal miejsca, w których nie mamy obowiązku zasłaniania twarzy.

- W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku - dowiadujemy się ze strony rządowej.

Wszystkie aktualne obostrzenia można znaleźć na odpowiedniej stronie rządowej. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Ograniczenia w przemieszczaniu

źródło screena: gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News