Nie żyje aktorka
Pixabay.com Arcaion
Monika Majko - 29 Stycznia 2021

Nie żyje nagradzana aktorka Cicely Tyson

Wyjątkowo smutne wiadomości zza oceanu obiegły media: nie żyje Cicely Tyson. Słynna amerykańska aktorka odeszła w wieku 96 lat, a informacje o jej śmierci potwierdził menedżer gwiazdy, Larry Thompson.

Nie żyje gwiazda amerykańskiego kina, Cicely Tyson. Aktorka była pierwszą afroamerykańską zdobywczynią nagrody Emmy, a w 2018 roku otrzymała honorowego Oscara. Nie podano oficjalnych przyczyn śmierci artystki.

Nie żyje Cicely Tyson, zmarła w wieku 96 lat

Informacje o śmierci Cicely Tyson wstrząsnęły miłośnikami kina amerykańskiego. Ceniona aktorka filmowa i telewizyjna zmarła w wieku 96 lat, a wiadomości o jej śmierci potwierdził menedżer. Ostatnie produkcje z jej udziałem ukazały się w zeszłym roku.

Cicely Tyson przyszła na świat 19 grudnia 1924 i dorastała w Harlemie w Nowym Jorku. Swoją karierę rozpoczynała od modelingu, a następnie zaczęła występować na scenach teatralnych w broadwayowskich produkcjach.

Na początku lat 60. była jedną z pierwszych aktorek afroamerykańskich, które otrzymały główną rolę w serialu telewizyjnym. Aktorka za swoje dokonania na małym ekranie była 13 razy nominowana do nagrody Emmy, a dwa razy sięgnęła po statuetkę.

Prawda o wykształceniu Piotra Żyły wyszła na jaw. Wielu fanów zaskoczonychPrawda o wykształceniu Piotra Żyły wyszła na jaw. Wielu fanów zaskoczonychCzytaj dalej

Cicely Tyson była pierwszą afroamerykańską aktorką, która otrzymała tę nagrodę. Jedna z nich została jej przyznana za rolę w „Autobiografii panny Jane Pittman”, a druga za produkcję „Wdowa po konfederacie mówi wszystko” z 1994 roku.

Aż 5 nominacji do nagrody Emmy aktorka zdobyła za rolę Ophelii Hartness w niezwykle popularnym, również w Polsce, serialu „Sposób na morderstwo”. Z kolei w 1973 roku aktorka była nominowana do Złotego Globu i Oscara za pierwszoplanową rolę w dramacie „Sounder”.

Aktorka w latach 80. była żoną legendarnego muzyka jazzowego Milesa Davisa. Małżeństwo rozwiodło się jednak dwa lata przed śmiercią słynnego trębacza. Gwiazda była również zadeklarowaną wegetarianką.

W 2018 roku Cicely Tyson otrzymała honorowego Oscara za całokształt twórczości. To również była pierwsza tego typu nagroda dla Afroamerykanki. Była również laureatką teatralnej nagrody Tony.

Ostatnie dwie produkcje z udziałem gwiazdy to serial „Cherish the Day” oraz film wyprodukowany przez Netflix pt. „Upadek Grace”. Aktorka odeszła 28 stycznia 2018 roku, nie podano jednak przyczyn jej zgonu.

Nie żyje Cicely TysonWikimedia Commons Kingkongphoto & www.celebrity-photos.com from Laurel Maryland, USA Attribution-ShareAlike 2.0 Generic(CC BY-SA 2.0)

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Naekranie/Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News