Michał Dworczyk ujawnił prawdę o obostzreniach
Screen „Gość Wydarzeń” Polsat News
Monika Majko - 28 Stycznia 2021

Michał Dworczyk o obostrzeniach. Wyjaśnił, dlaczego zostały przedłużone

W czwartkowy wieczór Michał Dworczyk był rozmówcą Doroty Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” na antenie stacji Polsat News. Szef Kancelarii Premiera Rady Ministerów ujawnił, dlaczego obostrzenia zostały przedłużone.

Szef KPRM Michał Dworczyk skomentował w programie na żywo najnowsze decyzje rządu w sprawie obowiązujących w kraju restrykcji. Odpowiedział m.in. na pytanie o to, dlaczego wciąż zakazuje się prowadzenia działalności restauracjom i hotelom.

Michał Dworczyk pojawił się w programie „Gość Wydarzeń” stacji Polsat News

Rząd podjął nowe decyzje w sprawie obostrzeń. Od 1 lutego ponownie otwarte zostaną galerie handlowe, muzea oraz galerie sztuki. Zniesione zostaną również godziny dla seniora. Z kolei obowiązywanie pozostałych restrykcji przedłużono do 14 lutego 2021 roku.

Utrzymanie wybranych restrykcji skomentował na antenie stacji Polsat News szef Kancelarii Premiera Rady Ministerów Michał Dworczyk, który w czwartkowy wieczór gościł w programie „Gość Wydarzeń” i rozmawiał z Dorotą Gawryluk.

- To nie są obawy ani emocje. To decyzje wypracowane na podstawie rekomendacji ekspertów, lekarzy, profesorów medycyny. Z jednej strony mamy niezłe wyniki jeśli chodzi o liczbę zachorowań i liczbę wolnych łóżek, ale nie możemy zamykać oczu na to, co dzieje się w innych krajach - tłumaczył rządowe decyzje szef KPRM Michał Dworczyk.

Znikają godziny dla seniorów. Klamka zapadła, już oficjalnie postanowioneZnikają godziny dla seniorów. Klamka zapadła, już oficjalnie postanowioneCzytaj dalej

O poprawie sytuacji epidemicznej w kraju wspomniał w czasie czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił szef resortu zdrowia, jest to zasługa przede wszystkim dyscypliny Polaków, którzy solidarnie przestrzegają wprowadzonych przez rząd restrykcji. Dorota Gawryluk zapytała Michała Dworczyka o to, dlaczego otwierane są galerie handlowe i muzea, a wciąż zabrania się prowadzenia działalności restauracjom i hotelom. Dziennikarka poruszyła temat sugestii dotyczących „lobbingu dużych zagranicznych firm”.

- To oczywiście są niestworzone historie. O ile rozumiem, że one powstają i wszyscy jesteśmy pod bardzo dużą presją stresu i wycieńczeni miesiącami pandemii i obostrzeń, to musimy pamiętać o tym, że dzięki samodyscyplinie Polaków, dzięki temu, że przepisy, które rząd szybko wdrażał, były przestrzegane, to stosunkowo łagodnie przeszliśmy czas pandemii w porównaniu do innych krajów europejskich - tłumaczył Dworczyk.

- Mam nadzieję, że na tej ostatniej prostej, która nam została do pokonania koronawirusa, też będziemy potrafili być zmobilizowani. Potrzebny jest ostatni wspólny wysiłek. Jestem przekonany, że akcja szczepień doprowadzi do tego, że zapanujemy nad chorobą - dodał.

Szef KPRM podkreślił, że przy znoszeniu kolejnych obostrzeń rząd będzie dokładnie analizował, jak dotychczasowe zmiany przepisów wpływają na wzrost zachorowań. Jeśli okaże się, że nie mają one znacznego wpływu na wzrost liczny zakażonych, rząd będzie rozważał odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki.

- Oczywiście bardzo chcielibyśmy, by w pandemii można było wszystko zaprogramować i trzymać się przyjętych rozwiązań. Ale musimy pamiętać, że pandemia, jak każda sytuacja kryzysowa jest dynamiczna. Zmieniają się różne czynniki, które mają wpływ na jej rozwój. W konsekwencji rząd musi elastycznie dopasowywać się do rozwoju sytuacji - mówił.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News