Nie żyje dziennikarz Marian Piotr Rawinis, pracował m.in. dla TVP
Nie żyje Marian Piotr Rawinis – dziennikarz i pisarz, który w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej działał w opozycji, za co został aresztowany. Publicysta zmarł nagle w wieku 67 lat. Działacz od dawna związany był z Częstochową, założył tam pierwszą niezależną gazetę lokalną. Podczas kariery współpracował też z Telewizją Polską.
„Gazeta Wyborcza” potwierdziła zarówno smutne, jak i niespodziewane informacje – nie żyje Marian Piotr Rawinis. Działacz opozycji w latach PRL zmarł nagle w wieku 67 lat. Podczas wieloletniej kariery współpracował z najważniejszymi mediami jak choćby Państwowa Agencja Prasowa. Dziennikarz sam kierował też pismem kulturalnym „Aleje 3” i napisał wiele powieści.
Wiadomość o tym, że nie żyje publicysta, może być szczególnym ciosem dla mieszkańców Częstochowy. Marian Piotr Rawinis był związany z miastem od 1975 roku, gdy przeprowadził się tam po studiach. W 2006 roku przyjął tam Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury.
Nie żyje Marian Piotr Rawinis, twórca pierwszej niezależnej gazety w Częstochowie
Jak tylko media obiegła informacja o tym, że nie żyje Marian Piotr Rawinis, wielu działaczy „Solidarności” mogło przypomnieć sobie o rzeczniku prasowym Regionu Częstochowskiego, który działał na rzecz ogólnopolskiego związku zawodowego w 1989 roku.
Już w wolnej Polsce dziennikarz stworzył pierwszy w mieście niezależną gazetę codzienną „Dziennik Częstochowski – 24 godziny” i został jej redaktorem naczelnym. Od 1993 roku przez dekadę pełnił też funkcję częstochowskiego korespondenta Polskiej Agencji Prasowej oraz współpracował z TVP Katowice.
Marian Piotr Rawinis w czasie wieloletniej kariery publikował również na łamach „Gazety Wyborczej”. W 1996 roku objął stanowisko redaktora naczelnego kulturalnego pisma „Aleje 3”. Chociaż odszedł już w następnym roku, to jeszcze zajął je ponownie w roku 2004.
Ważny zaszczyt spotkał dziennikarza także w 2000 roku, gdy Rawinis otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Kultury od ministra kultury. Pod jego redakcją i wydawnictwem powstał też słownik biograficzny „Kto jest kim w Częstochowie”. Ostatecznie w 2010 roku Rawinis odszedł z pisma „Aleje 3” i wyprowadził się z miasta do wiejskiego domku w Pobłędziu. Częstochowa jednak na zawsze została w jego sercu.
Nie żyje autor „Sagi rodu z Lipowej”
To smutne wydarzenie oznacza, że nie żyje nie tylko ceniony dziennikarz, ale też autor poczytnych powieści. Wyprowadzka z Częstochowy Mariana Piotra Rawinisa z Częstochowy bynajmniej nie oznaczała, że publicysta spocznie na laurach. To właśnie wtedy zaczął w pełni rozwijać pisarski talent.
Do najpopularniejszych dzieł Rawinisa należy „Saga rodu z Lipowej”. Autor opisał w niej wielopokoleniową historię rodu rycerskiego na przełomie XIV i XV wieku. Pisarz wydał łącznie 36 tomów. Pod pseudonimem Piotr Kukliński publicysta napisał też sagę „Dworek nad malwami”.
Marian Piotr Rawinis przyszedł na świat 7 grudnia 1953 roku w Popiołach w powiecie węgorzewskim na Mazurach. Był absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, Studium Bibliotekarskiego w Jarocinie oraz Uniwersytetu Śląskiego. Za działanie w opozycji został internowany w marcu 1982 roku. Wówczas sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego w Katowicach skazał go na cztery lata pozbawienia wolności i dwa lata pozbawienia praw publicznych. Zakład karny opuścił po roku na mocy amnestii.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Alicji Majewskiej, która obawia się swojej przyszłości. Piosenkarka boi się, że na starość nikt nie będzie chciał jej pomóc. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Piotr Żyła na podium, od razu dorwał się do mikrofonu. Przeszedł samego siebie
- Ksiądz wybiegł z kościoła i przegonił wolontariuszkę. Jest nagranie
- Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Jan Górski
Źródło: Gazeta Wyborcza