ewakuacja sztab kryzysowy
Fot. Pikio.pl
Mateusz Sidorek - 1 Lutego 2021

Kamienna Góra: Ewakuowano ponad sto osób. Przyczyną znalezienie pocisku

Ewakuacja ponad stu osób w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku stała się faktem. Po tym, jak jedna z mieszkanek znalazła pod drzwiami pocisk moździerzowy, saperzy natychmiast rozpoczęli akcję w okolicach klatki domu mieszkalnego przy ulicy Szpitalnej. Jak tylko na miejscu pojawiły się służby, specjaliści stwierdzili, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna.

Jak tylko eksperci przyjrzeli się pociskowi, stwierdzili, że konieczna będzie natychmiastowa ewakuacja mieszkańców. Materiał wybuchowy znajdował się w torebce i leżał blisko drzwi wejściowych do jednego z mieszkań kamienicy. Kobieta, która go znalazła, od razu postanowiła zawiadomić służby. Okazało się, że zrobiła słusznie.

Oddział saperów pod dokonaniu wstępnego rozpoznania pocisku ogłosił, że na początku należy przeprowadzić ewakuację, następnie wdrożyć pozostałe normy bezpieczeństwa. I tak z okolic wyprowadzono mieszkańców budynków oraz klientów pobliskiego sklepu spożywczego wraz z pracownikami. Łączynie ewakuowano 130 osób.

Ewakuacja w Kamiennej Górze. Zasięg rażenia niewybuchu może sięgać nawet 300 metrów

Po ewakuacji mieszkańców skierowano do schronu, który zorganizowano pomieszczeniach kamiennogórskiej Szkoły Podstawowej numer 2. Dzięki temu nikomu nie grożą niskie temperatury. Wszyscy będą musieli pozostać na terenie obiektu do zakończenia akcji saperów.

Mieszkańcy, którzy będą potrzebowali pomocy zostaną przewiezieni autobusem do pomieszczeń szkoły podstawowej numer 2, aby nie musieli czekać na zakończenie akcji na mrozie – mówił Adam Blicharski, zastępca burmistrza miasta.

TVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiTVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje Andrzej KossakowskiCzytaj dalej

W razie gdyby polegające na neutralizacji pocisku prace specjalistów się przedłużyły, mieszkańcy zostaną otoczeni dodatkową ochroną. Ewakuowane osoby otrzymają ciepłe posiłki oraz napoje.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Wirtualną Polskę” akcja saperów może potrwać nawet kilka godzin. Zdaniem specjalistów, którzy prowadzą czynności przy ładunku, pocisk moździerzowy może mieć siłę rażenia nawet do 300 metrów.

Jak donosi „Wirtualna Polska”, nadal nie wiadomo, jak niewybuch trafił pod drzwi kamienicy przy ulicy Szpitalnej w Kamiennej Górze. Pocisk ma około 40 centymetrów długości oraz 8 centymetrów średnicy.

Do Kamiennej Góry zostali skierowani saperzy z Bolesławca. Na miejscu pojawili się też funkcjonariusze policji oraz straż pożarna. Materiał to najprawdopodobniej pozostałość po II wojnie światowej. Służby zajmą się wyjaśnianiem okoliczności, w jakich materiał trafił blisko domu mieszkalnego.

Według Dziennika Wałbrzyskiego ewakuowano również osoby mieszkające w budynkach przy ulicy Bohaterów. Będziemy informowali o zakończeniu akcji saperów.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wybuchu w miejscowości Świercze, do którego doszło w niedzielę 31 stycznia. W wyniku eksplozji pieca węglowego zginęło dwóch mężczyzn. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska/RMF24/Dziennik Wałbrzychski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News