Na co zmarł Jan Paweł II papież
screen/youtube/TVP VOD
Patryk Korzec - 12 Grudnia 2018

Na co zmarł Jan Paweł II? Prawdziwa przyczyna śmierci papieża

Na co zmarł Jan Paweł II? Jak doszło do tego, że jeden z najbardziej uwielbianych papieży Kościoła katolickiego odszedł z tego świata? Dla wielu był przykładem człowieka całkowicie oddanego Bogu, miliony ufały każdemu jego słowu, a informacja o śmierci była ogromnym ciosem dla wszystkich wiernych. 

Na co zmarł Jan Paweł II? Jak doszło do śmierci jednego z największych Polaków w historii oraz uwielbianej przez miliony głowy Kościoła katolickiego? Bez wątpienia polski duchowny był osobą szanowaną na całym świecie - jego słowa respektowali wszyscy wpływowi ludzie na naszym globie, każdy jednak zdawał sobie jednocześnie sprawę, że z papieżem nie dzieje się dobrze. Informacja o jego śmierci odbiła się echem we wszystkich mediach na świecie. Pisały o tym gazety, mówiono w radiach, głoszono w telewizjach, mimo wszystko wierni wciąż nie mogli uwierzyć, że to prawda. Niewiele osób jednak zna szczegóły dotyczące śmierci tej wielkiej postaci.

Na co zmarł Jan Paweł II?

Śmierć papieża Polaka nie była nagła i nie powinna również dla wiernych być zaskoczeniem, jednak - jak to zwykle w takich sytuacjach bywa - cały świat do ostatniej minuty miał nadzieję, że Jan Paweł II przeżyje. Tak się niestety nie stało. Głowa Kościoła od wielu lat cierpiała na postępującą chorobę Parkinsona. Wielokrotnie sugerowano mu, by zrezygnował ze stanowiska i skupił się na walce o zdrowie, ten jednak chciał swoim życiem pokazać godność ludzkiego cierpienia i odniesienia go do męki Chrystusa. Prawdziwy dramat rozpoczął się na początku 2005 roku - stan jego zdrowia znacznie się pogorszył, ostatnie dwa miesiące spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. Przeszedł grypę, poddano go również zabiegowi tracheotomii, która była konieczna ze względu na niewydolność oddechową. 31 marca pojawiły się dreszcze i gwałtowny wzrost temperatury, co było początkiem wstrząsu septycznego. Towarzyszyła mu zapaść sercowo-naczyniowa, która bezpośrednio doprowadzić miała do jego śmierci. 2 kwietnia o godzinie 7:30 rano papież zaczął tracić przytomność i pojawiły się pierwsze informacje, że jest naprawdę źle.

Kiedy zmarł Jan Paweł II? Jan Paweł II godzina śmierci

Już wiemy na co zmarł Jan Paweł II, czas zatem odpowiedzieć na pytanie, kiedy doszło do tego tragicznego zdarzenia. Otóż uszanowano wolę papieża, który chciał pozostać w domu. Późnym porankiem 2 kwietnia przyjął u siebie watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Angelo Sodano, a tego samego dnia po południu doszło do kolejnego gwałtownego wzrostu temperatury. Około 15:30 papież słabym głosem powiedział "Pozwólcie mi iść do domu Ojca", a 3,5 godziny później wszedł w stan śpiączki. Godzina śmierci Jana Pawła II to 21:37 czasu miejscowego. Zmarł w pierwszą sobotę miesiąca, wigilię Święta Miłosierdzia Bożego w 9666. dniu swojego pontyfikatu. O śmierci głowy Kościoła poinformował na placu świętego Piotra Leonardo Sandri słowami "Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. Módlmy się za niego".

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jan Paweł II - życiorys. Wszystko o papieżu-Polaku
  2. Jan Paweł II - śmierć. Kontrowersje związane z odejściem papieża
  3. Jan Paweł II - zamach. Dlaczego Agca strzelał do papieża?
  4. Jan Paweł II: w górach, na kajakach. Jaki był młody Karol Wojtyła?
  5. Kiedy Jan Paweł II został papieżem? Ten dzień był przełomem dla świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News