Jan Paweł II w górach i na kajakach
youtube.com/StudioInterFilm
Wiadomości Pikio - 2 Kwietnia 2019

Jaki był Jan Paweł II w młodości? Karol Wojtyła kochał góry

Jan Paweł II w górach? Papież kochał Tatry i górskie wędrówki, nie zrezygnował z nich nawet po wstąpieniu na tron Stolicy Apostolskiej. To właśnie tam najchętniej wypoczywał i miał okazję spokojnie pokontemplować. Już jako młody chłopak upodobał sobie aktywne spędzanie czasu. Jaki był młody Karol Wojtyła?

Jan Paweł II w górach. Jak aktywnie spędzał czas papież-Polak? Jan Paweł II - ciekawostki i zdjęcia

Jan Paweł II w górach i na kajakach, gdzie mógł spokojnie pomyśleć, pomodlić się oraz aktywnie spędzić czas z młodzieżą, która dawała mu inspirację i napawała chęcią do życia.

Karol Wojtyła nie miał łatwego dzieciństwa. Kiedy miał zaledwie 9 lat, zmarła jego matka, zaledwie trzy lata później ciężko zachorował jego brat, który również zginął. Chłopak żył więc tylko z ojcem.

- Moje lata dziecięce i chłopięce zostały naznaczone utratą osób najbliższych - pisał Jan Paweł II w jednej ze swoich książek.

Już w latach młodości był silnie związany z Kościołem, brał czynny udział we wszystkich praktykach kościelnych. Najpierw jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał wędrował po górach, między innymi po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach.

Już jako papież szczególnie lubił Alpy, jednak przede wszystkim lubował się w Tatrach i ich pięknie. Latem pojawiał się tam jako turysta, natomiast w zimnie jako zapalony narciarz. Jan Paweł II był Honorowym Przewodnikiem Tatrzańskim, honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajozabrowego, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Związku Podhalan.

- Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcowania z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji - mawiał papież.

Najczęściej towarzyszyła mu grupa przyjaciół lub młodzieży, która nazywała go Wujkiem i uznawała za przywódcę duchowego. Po raz pierwszy ten przydomek pojawił się podczas wyprawy do Zakopanego wiosną 1952 roku i tak już zostało.

Wędrówki górskie to nie jedyna forma aktywności, którą lubił Karol Wojtyła, pływał również na kajakach. Liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, dla których był autorytetem i oparciem, rozmowy, wycieczki w góry i na Mazury, to jego ulubione czynności jeszcze jako duszpasterza krakowskiego.

- Na łonie natury, z dala od codziennych trosk, duch łatwiej otworzy się na rzeczywistość nadprzyrodzoną, która nadaje sens i wartość ziemskim przedsięwzięciom i planom - mówił Ojciec Święty.

Jan Paweł II: cytaty o miłości, małżeństwie i rodzinie

Jan Paweł II najlepiej czuł się w towarzystwie młodzieży, której wykładał Pismo Święte. Szczególnie popularne były jego przemowy dotyczące relacji międzyludzkich, miłości, małżeństwa i rodziny. Zupełnie odbiegały one od nudnych tez głoszonych w tym czasie przez księży na ambonach.

- Wojtyła uczył nas, jak kochać drugiego człowieka, z poczuciem odpowiedzialności i ze świadomością wielkości tego zjawiska - wspomina uczestnik jednej z górskich wędrówek.

Nauczał młodych ludzi, czym jest prawdziwe uczucie i jak pielęgnować małżeństwo. Od 1986 roku z inicjatywy Ojca Świętego cyklicznie odbywają się Światowe Dni Młodzieży, które skupiają młodzież z całego świata.

Oto kilka jego cytatów:

- Miłość może być bowiem zdarzeniem,
w którym dwie osobowości uświadamiają sobie do głębi,
że powinny do siebie należeć, chociaż brak nastrojów i wrażeń.

- Odkąd dokąd sięga ludzka miłość i jakie ma brzegi urwiste. Kiedy ktoś się osunie po takim brzegu, bardzo trudno mu wrócić i błąka się sam poniżej swej drogi.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  2. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  3. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
  4. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  5. Zbliża się rocznica śmierci papieża-Polaka. Kim tak naprawdę był Jan Paweł II?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News