Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim. Kiedy?
youtube/ MyJesion
Wiadomości Pikio - 23 Maja 2019

Kiedy Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim?

Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim obchodzony jest na całym świecie od 1991 roku. Z każdym kolejnym rokiem ma na celu uświadamianie ludziom, z jakimi problemami boryka się Afryka oraz prowokuje do dyskusji na temat sposobów pomocy tamtejszej społeczności.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. Święto ustanowione zostało w 1991 roku przez UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci). Jego ideą jest uświadamianie ludziom na całym świecie, jak ważne jest niesienie pomocy najmłodszym mieszkańców afrykańskiego kontynentu.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim - data

Inicjatorem obchodów święta była Organizacja Jedności Afrykańskiej, obecnie Unia Afrykańska. Dzień ten jest pamięcią masakry dzieci w Soweto, miejscowości położonej nieopodal stolicy Republiki Afryki Południowej - Johannesburga. 16 czerwca 1976 roku tysiące murzyńskich dzieci wyszło na tamtejsze ulice, aby protestować przeciwko niskiemu poziomowi edukacji, żądając jednocześnie prawa do nauki w swoim języku. Policja zamordowała wtedy wiele dziewcząt i chłopców, a w ciągu następnych dwóch tygodni zabiła łącznie setkę dzieci. Rannych zostało ponad 1000 najmłodszych mieszkańców.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim przypada na 16 czerwca, a jego obchody organizowane są corocznie w wielu państwach na całym świecie. Parady, koncerty, wykłady, zajęcia w szkołach i na uniwersytetach mają za zadanie uświadomić społeczeństwo, w jak fatalnym położeniu znajduje się cywilizacja afrykańska oraz przedstawić im wagę problemów, z którymi boryka się codziennie tamtejsza ludność. Święto upamiętniające brutalne wydarzenia z Soweto jest również idealną okazją, żeby dowiedzieć się więcej o potrzebach afrykańskiego kontynentu.

Najważniejszym problemem, nad którym od kilkudziesięciu lat dywaguje masa międzynarodowych organizacji, a świat stara się zaradzić od wieków, jest brak wody pitnej. Dostęp do niej posiada mniej niż 40 procent mieszkańców. W wielu krajach kontynentu brakuje ujęć czystej wody, w konsekwencji czego mieszkańcy czerpią ją z kałuż lub stawów, co ma bardzo zły wpływ na dziecięce organizmy. Często dochodzi do zachorowań z powodu spożycia brudnej wody. Codziennie z tego powodu umiera 6 tysięcy afrykańskich dzieci. Najmłodsi wysyłani są do oddalonych źródeł, aby zdobyć wodę nadającą się do picia.

Kolejnym potężnym problemem, z którym zmagają się afrykańskie kraje, jest brak dostępu do edukacji. Jest wiele obszarów Afryki, na których dzieci nie mają zapewnionej nauki nawet na poziomie podstawowym. Ogromne braki edukacyjne są przyczyną ubóstwa, rozpowszechniania chorób zakaźnych oraz analfabetyzmu. Szansę na edukację ma tam mniej niż 1/3 ludności.

Afryka jest kontynentem, który słynie z dużej ilości chorób i epidemii, których przyczyną są między innymi bieda, głód oraz złe warunki higieniczne. Najczęstszymi chorobami, na które cierpi tamtejsza ludność, są dżuma, cholera, malaria, tyfus plamisty i gruźlica. Na tym kontynencie co roku odnotowuje się największy odsetek zachorowań na AIDS.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim powinien zmusić mieszkańców całego świata do zwrócenia uwagi na problemy, z którymi każdego dnia muszą mierzyć się tamtejsze dzieci. 16 czerwca przypomina, że dostęp do wody pitnej i edukacji jest niezbędnym elementem dla rozwoju społeczeństwa, a także walki z ubóstwem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy jest Światowy Dzień Oceanów 2019?
  2. Światowy Dzień Roweru - kiedy wypada w tym roku? Przyjedź rowerem do pracy
  3. Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data
  4. Dzień Matki w Polsce, Anglii i USA - jak się obchodzi na świecie?
  5. Kiedy jest Dzień Ojca? Tej daty nie powinniśmy zapominać

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News