Dzień Matki na świecie. Jak jest obchodzony w USA, Anglii?
pixabay.com/PublicDomainPictures
Wiadomości Pikio - 6 Maja 2019

Dzień Matki w Polsce, Anglii i USA - jak się obchodzi na świecie?

Dzień Matki na świecie obchodzony jest w różne dni w zależności od danego państwa. W Polsce jest to oczywiście 26 maja, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych to zupełnie inna data. Skąd wywodzi się święto, które ma na celu wyrażenie szacunku dla mam za trud, jaki włożyły w nasze wychowanie?

Dzień Matki na świecie. Jaka jest geneza tego święta?

Dzień Matki na świecie, jego obchody sięgają starożytnych czasów Greków i Rzymian. W tym czasie czczono przede wszystkim boginie-matki, które były symbolem płodności i urodzaju. Kiedy chrześcijaństwo wyparło pogańskie zwyczaje, tradycja ta zanikła, powróciła dopiero w siedemnastowiecznej Anglii jako niedziela u matki. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu dorosłe dzieci wracały na jeden dzień do swoich mam. W miarę upływu czasu zwyczaj ponownie zanikł, ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

W USA święto to związane jest z nauczycielką Anną Marią Reeves Jarvis, która ogłosiła Dni Matczynej Pracy w 1858 roku. Kongres Stanów Zjednoczonych w 1914 roku ustanowił święto narodowe, które będzie przypadać na drugą niedzielę maja.

Dzień Matki: Niemcy nie są wylewni w okazywaniu uczuć

Niemcy zaczęli świętować Dzień Matki, czyli Muttertag w 1922 roku, by dziesięć lat później ustanowić go dniem narodowym. Obchodzi się go w drugą niedzielę maja, jeśli akurat wtedy przypadają Zielone Świątki, to święto matki przenoszone jest tydzień wcześniej. Zostało ono zapoczątkowane przez niemieckich hodowców kwiatów.

Z tej okazji mamy dostają kwiaty, czekoladki, laurki, kartki i drobne prezenty, które wyrażają miłość i szacunek jej dzieci. Oto przykładowe życzenia w języku niemieckim:

Zum Muttertag wünsche ich der besten Mutter auf der ganzen Welt von allem Guten einzig das Allerbeste. Ich habe dich sehr lieb und weiß es sehr zu schätzen, was du tagtäglich für mich machst und gemacht hast. Ich bin dir sehr dankbar und wünsche dir alles Liebe!

Dzień Matki - Anglia. Kiedy obchodzimy to święto w UK?

Mothering Sunday początkowo był wydarzeniem religijnym, z czasem przekształciło się w świecką tradycję. Święto jest ruchome i przypada na czwartą niedzielą Wielkiego Postu, zazwyczaj jest to druga połowa marca lub początek kwietnia. Symbolem Święta Matki w UK są goździki, w kwiaciarniach nie brakuje również bukietów tulipanów, żonkili i narcyzów, czyli roślin typowo wiosennych.

Media co roku w ten szczególny dzień wspominają księżną Dianę oraz matkę Elżbiety II, królową Elżbietę Bowes-Lyon, która często nazywana jest The Queen Mum.

Dzień Matki: Ameryka. Czy w USA świętuje się inaczej niż w Polsce?

Tradycyjnie święto mamy w Stanach Zjednoczonych wypada na drugą niedzielę maja. Co roku Amerykanie wydają ponad 23 miliardy dolarów na prezenty dla swoich matek, co przeciętnie daje prawie 200 dolarów na upominek, do najpopularniejszych upominków zaliczają się kwiaty, biżuteria oraz słodycze. 2,5 miliarda dolarów wydają na kwiaty, półtora miliarda na prezenty, a 68 milionów dolarów na okolicznościowe kartki.

Częste jest również zabieranie mam przez dzieci na kolację lub obiad do restauracji. Dla Amerykanów Dzień Matki jest jednym z najważniejszych świąt w roku, choć ma ono wymiar bardzo komercyjny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ekwiwalent za urlop 2019: ile wynosi, jak go obliczyć?
  2. Kto może dostać urlop dla poratowania zdrowia? W jakim przypadku?
  3. Ile można dorobić do emerytury? To potrafi być trudna decyzja
  4. Przyjęcie komunijne: gdzie je zorganizować - w domu czy w restauracji?
  5. Nadchodzi światowy dzień Kostki Rubika. Jaki jest rekord w jej układaniu?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News