Mateusz Morawiecki zagrał głos na temat planów rządu
Pixabay finelightarts
Irmina Jach - 12 Lutego 2021

Premier Morawiecki zwrócił się do Polaków. Mówi o inwestycjach informatycznych i cyfrowych w Polsce

Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji zapowiedział, że „Polskę czeka czas ambitnych inwestycji informatycznych i cyfrowych”. Premier zadeklarował, że mieszkańcy naszego kraju zyskają dostęp do „nowoczesności, ale także do wygody i bezpieczeństwa”. Wiemy, co planuje rząd.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że rozwiązania cyfrowe wprowadzane przez rząd cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Podał, że ponad 4 mln Polaków założyło profil zaufany w ostatnich kilkunastu miesiącach, zaznaczając, że to wynik „którego wcześniej nie udało się osiągnąć przez siedem lat”.

Mateusz Morawiecki zagrał głos na temat planów rządu

Premier przypomniał, że polski rząd „w krótkim czasie wdrożył elektroniczne recepty, elektroniczne zwolnienia, elektroniczne skierowania, elektroniczne PIT-y i to wszystko to tylko niektóre elementy cyfryzacji naszego kraju”. Z profilu zaufanego korzysta już ponad 9 mln osób.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że elektroniczne wnioski „towarzyszą nam na każdym etapie życia, możemy przez nie zgłosić narodziny dziecka, wniosek o 500 Plus, albo wniosek o wypłatę środków z Tarczy Finansowej czy Tarczy Antykryzysowej”. Polacy chętnie korzystają z rozwiązań, które nie wymagają wychodzenia z domów.

- Obywatele przekonują się, że ten nowoczesny, wirtualny kontakt z urzędem jest możliwy, skuteczny, wygodny, oszczędza im czas, a jednocześnie daje perspektywę lepszego świadczenia usług- ocenił szef rządu dodając, w 2020 roku ponad 330 tys. osób złożyło wniosek o dowód osobisty przez internet.

Nie żyje Judyta Turan, aktorka znana m.in. z „M jak miłość”. Miała 37 latNie żyje Judyta Turan, aktorka znana m.in. z „M jak miłość”. Miała 37 latCzytaj dalej

- Przez ucyfrowienie zwiększamy dostęp do wysokozaawansowanych usług na terenach do tej pory niezcyfryzowanych. Dzisiaj mamy w rękach taki cyfrowy klucz dostępności do informacji, do wiedzy, do większych możliwości, do świadczenia usług, do pewnych modeli biznesowych, operacyjnych, które są lepszym kluczem do lepszej przyszłości Polski - zauważył premier.

Mateusz Morawiecki zdradził, że na rozbudowę szerokopasmowego dostępu do internetu „w obszarach mniej zurbanizowanych, a przez to bardziej wykluczonych” przeznaczono już „rekordowe 6 mld zł”. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w 2017 roku z takiej łączności korzystało zaledwie 10 procent szkół.

- Dziś, po nieco ponad trzech latach, wszystkie lub niemal wszystkie szkoły mają dostęp do internetu szerokopasmowego - podkreślił. Stwierdził także, że ponad 90 procent gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do internetu, z czego większość - właśnie do usług szerokopasmowych.

Rząd chce, żeby bieżący rok „stał pod znakiem rozwoju cyfrowej tożsamości - programu udoskonalającego profil zaufany i zwiększenie jego funkcjonalności”. Celem władz jest doprowadzenie do sytuacji, w której administracja państwowa nie będzie odstawała pod względem nowoczesnych rozwiązań od polskich przedsiębiorców.

Programami, które mają się do tego przyczynić, są „wspólna infrastruktura informatyczna państwa”, a w nim „strumieniowa, rządowa chmura obliczeniowa”, „rządowy klaster bezpieczeństwa” oraz „platforma innowacji administracji”. Czekacie na zapowiadane zmiany?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News