mandat przeterminowana gaśnica
Pixabay
Paulina Musianek - 6 Maja 2019

Czy za przeterminowaną gaśnicę w aucie dostaniesz mandat? Odpowiadamy

Mandat za przeterminowaną gaśnicę? Czy naprawdę można być narażonym na grzywnę, jeśli ma się w aucie wymagany sprzęt, ale jest ona przeterminowana? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Wsiadając do samochodu jest kilka obowiązkowych punktów, które trzeba spełnić, by nie podpaść policji. Każdy pamięta o niezbędnych dokumentach, jednak są również rzeczy, których Polacy notorycznie zapominają. Pytanie pojawia się jednak w momencie, gdy sprzęt znajduje się w naszym samochodzie, jednak jego ważność już się zakończyła.

Mandat za brak gaśnicy i za przeterminowaną gaśnicę?

Mandat za brak gaśnicy? Tak, to prawda. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku, każdy kierowca musi mieć w swoim aucie gaśnicę. Jeśli w samochodzie podczas kontroli policyjnej gaśnicy nie ma, trzeba się liczyć z mandatem w wysokości aż 500 zł! Jak uniknąć kary? Wystarczy mieć w aucie ważny sprzęt lub zupełnie inny środek gaśniczy. Tu pojawia się również kolejna nieścisłość w polskich przepisach - może to być sprzęt przeterminowany, a nawet bez homologacji. Kierowca w takim wypadku będzie narażony jedynie na upomnienie.

Gaśnica w aucie - absurd prawny

Faktem jest, że aby policjant mógł upewnić się o sprawności gaśnicy, musi jej po prostu użyć. Należy jednak wiedzieć, że gaśnica to sprzęt jednorazowy, więc takie sprawdzanie jej działania jest bezsensowne. Wielu kierowców twierdzi, że podobnie zresztą jak całe rozporządzenie. Pomimo interpelacji do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jego przedstawiciele nie planują na razie wprowadzenia w rozporządzenie żadnym zmian.

Wymagane wyposażenie auta

Obowiązkowe, dodatkowe wyposażenie samochodu, czyli to, o które musi zadbać kierowca, a nie producent, nie obejmuje zbyt wielu sprzętów i akcesoriów. Każda osoba posiadająca auto musi je wyposażyć m.in. w:

  • czytelną, dobrze oświetloną, prawidłowo zamontowaną i niczym niezasłoniętą tablicę rejestracyjną (brak tablicy lub niezastosowanie się do wymienionych wymagań grozi mandatem w wysokości 100 zł),
  • trójkąt ostrzegawczy do ustawiania na drodze w razie unieruchomienia pojazdu (nieposiadanie go grozi karą w wysokości 20-500 zł, a niewystawienie go w przypadku awarii - 150 zł),
  • gaśnicę samochodową.

Wspomniana gaśnica samochodowa powinna posiadać 1 kg środka gaśniczego. Okres jej legalizacji to od 1 do 2 lat, zaś okres gwarancyjny od 3 do 5 lat od daty produkcji. Jak już zostało wspomniane, nie należy obawiać się mandatu, jeśli gaśnica samochodowa jest przeterminowana. Warto jednak zadbać o to, aby w aucie znalazł się dobry, działający sprzęt - nigdy nie wiadomo, kiedy może być nam potrzebny.

Źródło: Autokult

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News