Decyzja biskupa
Wikimedia Commons CC0, autor: Tomko1050
Patryk Przybyłowski - 25 Marca 2021

Diecezja Kielecka odwołała nabożeństwa przed Wielkanocą

Mimo że rząd dosyć powściągliwie podchodzi do nakładania na kościoły nowych obostrzeń, to niektórzy duchowni biorą sprawy w swoje ręce. Właśnie dowiedzieliśmy się, że diecezja kielecka zdecydowała się odwołać największe nabożeństwa poprzedzające Wielkanoc.

Decyzja zapadła i już nie ma od niej odwrotu. Kieleccy duchowni poinformowali mieszkańców miasta, że w tym roku nie odbędą się dwa najważniejsze nabożeństwa Wielkiego Tygodnia. Powodem jest oczywiście aktualna sytuacja epidemiczna.

Odwołana została droga krzyżowa, która tradycyjnie w Wielki Wtorek przemierza ulice Kielc pod przewodnictwem lokalnych biskupów. Nie odbędzie się również droga krzyżowa na trasie kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - klasztor na Karczówce. Warto zaznaczyć, że druga z wymienionych procesji odbywa się aż od XVII wieku.

W tym roku bez tradycyjnej drogi krzyżowej

- Sytuacja epidemiczna i nowe dyspozycje zmuszają do ograniczeń w celebracjach poprzedzających Wielkanoc i w same święta - stwierdza rzecznik kieleckiej kurii ksiądz dr Mirosław Cisowski.

Procesja na Karczówkę zostanie zastąpiona mszą świętą w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie pochód odbędzie się wewnątrz świątyni.

Joanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyJoanna Koroniewska wyznała, co stało się w dzień śmierci jej mamyCzytaj dalej

Rzecznik uprzedza również, że już na dniach poznamy konkretne wytyczne dotyczące organizacji pracy kościołów podległych kurii podczas Niedzieli Palmowej i całego Wielkiego Tygodnia.

- Nie chcemy drastycznie rezygnować z ważnych celebracji, musimy je dostosować tak, aby zachować zasady bezpieczeństwa - tłumaczy ksiądz Cisowski.

Po raz kolejny wierni muszą przygotować się na to, że okres wielkanocny spędzimy w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Najnowsza zmiana, jaka została wprowadzona w kościołach, to możliwość wpuszczenia takiej liczby wiernych, aby na jedną osobę przypadało 20 metrów kwadratowych.

Na ten moment nie wszystkie parafie podjęły również decyzję co do tego, jak powinny wyglądać dni przed wielkanocą. W wielu przypadkach to na proboszczów zrzucono decyzję m.in. o zorganizowaniu tradycyjnego poświęcenia pokarmów.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: KAI

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News