Kościół na Wielkanoc
Flickr Fot. Joanna Adamik
Bartłomiej Cieślak - 26 Marca 2021

Kościół apeluje do wszystkich wiernych. Chodzi o Wielkanoc

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, pilnie zaapelował do wszystkich biskupów i wiernych. Chodzi o święta wielkanocne. Prosi o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

W sieci pojawił się pilny apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych. Wiadomo, że Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików, dlatego wielu mieszkańców Polski nie wyobraża sobie, żeby kościoły w tym czasie były zamknięte.

Abp Gądecki apeluje do wiernych

Rząd, zapewne też z obawy o nastroje społeczne, doszedł do tego samego wniosku i postanowił, że chociaż od soboty 27 marca w całym kraju nastąpi twardy lockdown, to jednak kościoły na tydzień przed i po Wielkanocy pozostaną otwarte.

Obowiązywać będzie w nich jednak większy reżim sanitarny, a więc zmniejszono liczbę wiernych, którzy jednocześnie mogą przebywać w kościele. Od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia będzie to 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Wierni wciąż mają również obowiązek zachowywania 1,5-metrowego dystansu i zakrywania ust i nosa maseczką.

W związku z tym i krytyczną sytuacją, jaka obecnie panuje w Polsce z powodu koronawirusa, abd Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował do wszystkich biskupów i wiernych. Ma wielką nadzieję, że wszyscy dostosują się do panujących obostrzeń.

W rozporządzeniu ukryty został zakaz zgromadzeń dla Polaków. Nikt o nim nie mówiłW rozporządzeniu ukryty został zakaz zgromadzeń dla Polaków. Nikt o nim nie mówiłCzytaj dalej

- Mając na uwadze zdrowie i życie Polaków, zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych - napisał Gądecki.

Abp Gądecki poprosił również wiernych, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w celebracjach, by łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Zaznaczył jednak, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów.

- Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei - zakończył swój apel abp Stanisław Gądecki.

Przypomnijmy, że dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 35 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W ciągu ostatniej doby zmarły również aż 443 osoby.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News