komendant główny policji
Pixabay.com, autor: Andrzej Rembowski
Patryk Przybyłowski - 26 Marca 2021

Komendant główny policji: Lekceważenie obostrzeń spotka się z represją

Od jutra, tj. od soboty 27 marca na terenie naszego kraju będą obowiązywać zaostrzone restrykcje epidemiczne. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział, że ich lekceważenie spotka się ze stanowczą reakcją służb. Padły nawet słowa o represji.

Niestety sytuacja epidemiczna w naszym kraju coraz bardziej wymyka się spod kontroli. Właśnie dlatego służby zapowiedziały dzisiaj akcję braku tolerancji dla osó, które będą łamać zalecenia wprowadzone przez rząd.

- Dane, które obserwujemy w ostatnich dniach, jeśli chodzi o poziom zakażeń, liczbę zgonów, są porażające. Porażające jest również to jak niezwykle obciążona jest ta służba, która jest na pierwszej linii frontu, a więc służba medyczna. To powoduje, że wszyscy dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zrobić wszystko, aby proces przyrostu ilości zakażeń i zgonów zahamować - powiedział szef policji.

Wydźwięk tych słów stał się tym bardziej niepokojący, że w kolejnej wypowiedzi pojawiło się nawet stwierdzenie o "represji" wobec nieposłusznych osób.

- Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać - stwierdził komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Ekspert chciałby wprowadzić godzinę policyjną przed WielkanocąEkspert chciałby wprowadzić godzinę policyjną przed WielkanocąCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że od dłuższego czasu coraz więcej policjantów kierowanych jest do walki z epidemią. W ramach ich obowiązków znajduje się nie tylko kontrola przestrzegania obostrzeń, ale także m.in. kontrolowanie osób będących na kwarantannie i w izolacji.

- Niech przykładem będzie to, że systematycznie każdego dnia zwiększamy ilość policjantów kierowanych do służby na naszych ulicach. Każdego dnia to jest już ponad 20 tys. funkcjonariuszy polskiej policji, którzy w sposób absolutnie priorytetowy będą traktować przestrzeganie tych obowiązujących obostrzeń - usłyszeliśmy na konferencji.

Już 9 tysięcy przypadków łamania podstawowego obostrzenia na dobę

Gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawił również konkretne dane związane z przeprowadzonymi kontrolami dotyczącymi obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką. Okazuje się, że w ciągu ostatnich tygodni funkcjonariusze odnotowywali średnio 2,5 tysiąca takich przypadków na dobę.

Niestety, w ostatnich dniach ta średnia poszybowała w górę. Minionej doby w oficjalnych statystykach odnotowano aż 9 tysięcy przypadków, a dobę wcześniej ponad 6 tysięcy.

Szef policji dodał również, że podlega mu służba będzie używać wszystkich możliwych metod, aby zmniejszyć zagrożenie epidemiczne w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News