Kim jest Kamil Durczok? Największe kontrowersje wokół dziennikarza
Kamil Durczok, wokół dziennikarza narosło wiele kontrowersji, które z nich są fikcją, a które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Przez lata był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości telewizyjnych. Były prowadzący serwisu informacyjnego w stacji TVN całkowicie zniknął z mediów? Czym obecnie się zajmuje?
Kamil Durczok urodził się 6 marca 1968 roku, więc obecnie dziennikarz ma 51 lat. To jedno z najbardziej znanych nazwisk w polskich mediach, przez lata związany był z telewizją TVN i ich programem informacyjnych - Faktami.
Jego kariera prężnie się rozwijała do czasu, wypowiedzenia słynnej kwestii na wizji związanej z brudnym stołem, następnie został oskarżony o molestowanie seksualne i mobbing, co ostatecznie pogrążyło dziennikarza, który musiał opuścić stanowisko, które piastował przez prawie dziesięć lat. Jak zaczynał swoją karierę w mediach?
Kamil Durczok - jak przebiegała jego kariera?
Dziennikarz debiutował w swoim rodzimym mieście w radiu na początku lat 90. Jeszcze na studiach był współtwórcą Radia EGIDA, działającym w domach studenta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego kariera nabrała tempa, kiedy on miał zaledwie 24 lata, to właśnie wtedy został dyrektorem, a także redaktorem naczelnym należącego do NSZZ Solidarność radia TOP FM.
Na początku lat 90. zaczął pracować dla Telewizji Polskiej, gdzie przeprowadzał wywiady z politykami i zajmował się tworzeniem programów publicystycznych. W roku 2000 został prezenterem głównego wydania Wiadomości na antenie TVP1, a tym czasie był również gospodarzem wielu programów oraz debat politycznych. Pracę w telewizji umiejętnie łączył z pracą w studiu nagraniowym radia, między innymi prowadził Salon Polityczny Trójki wraz z Jolantą Pieńkowską oraz Kontrwywiad PMF FM na zmianę z Konradem Piaseckim.
Współpraca Kamila Durczoka z Telewizją Polską zakończyła się w 2006 roku, kiedy dziennikarz przeniósł się do konkurencyjnej stacji TVN i został prowadzącym Faktów oraz emitowane później Fakty po Faktach, gdzie rozmawiał z politykami na różne tematy.
Do wiadomości publicznej została podana informacja, że Kamil Durczok za porozumieniem stron rozstał się ze stacją TVN w marcu 2015 roku, czyli tuż po opublikowaniu kontrowersyjnego artykułu, o którym więcej szczegółów znajdzie się poniżej.
Do połowy następnego roku dziennikarza obowiązywał zakaz konkurencji, po jego zniesieniu reporter zaczął pracę nad uruchomieniem portalu Silesion.pl. Strona internetowa ruszyła w październiku, zdobyła nawet rzeszę fanów, na Facebooku polubiło ją ponad 30 tysięcy internautów, serwis w kwietniu tego roku zamarł, na fanpage'ach nie pojawiają się nowe wpisy, a witryna nie działa. W październiku 2016 roku mężczyzna zaczął prowadzić program Brutalna prawda, Durczok ujawni, który później przekształcono w Durczokrację, jednak jego ostatni odcinek został wyemitowany pod koniec 2017 roku.
Kamil Durczok brudny stół na wizji zniszczył jego karierę? A może to oskarżenia o molestowanie były początkiem końca?
Pierwszy skandal z udziałem Kamila Durczoka dotyczył brudnego stołu. Akcja rozgrywała się tuż przed nagraniem codziennej edycji Faktów i przygotowań dziennikarza, który był bardzo zirytowany sytuacją "brudnego" stołu w studiu i nie szczędził słów krytyki koledze realizatorowi, który w wideo nazwany jest Rurkiem, w rzeczywistości chodzi o Artura Rurarza, który w TVNie odpowiada za realizację wizji przy głównym wydaniu Faktów.
Słynne wideo znajduje się poniżej:
Afera ze stołem i Rurkiem w rolach głównych była bardziej humorystyczna, a dzięki niej dziennikarz mógł pokazać widzom inną twarz. Dużo bardziej kontrowersyjne były pogłoski i oskarżenia wobec reportera dotyczące molestowania i mobbingu.
- Nigdy nie molestowałem żadnej kobiety. Czym innym jest styl zarządzania. Ja jestem cholerykiem, czasem wybuchałem w pracy - mówił przed komisją do spraw zarzutów o mobbing.
Kiedy w lutym 2015 roku ukazał się artykuł pod tytułem Ciemna strona Kamila Durczoka w tygodniu Wprost, wybuchła prawdziwa afera. Internauci powiązali tekst ze wcześniejszym (Ukryta prawda), który skupiał się na molestowaniu seksualnym oraz mobbingu w jednej z dużych stacji telewizyjnych i oskarżyli Durczoka, co skutkowało wyrzuceniem go ze stacji TVN.
- Nigdy nie miałem planu, by kogokolwiek zniszczyć. Z pewnością nie byłem szefem idealnym. Dziś trochę lepiej rozumiem, że nawet w tak zaangażowanym, odpornym na pracę pod presją czasu i stresu zespole jak "Fakty", nie każdy musi podzielać punkt widzenia szefa - wspominał dziennikarz.
Kamil Durczok diagnoza - rak
W 2003 roku u Kamila Durczoka została zdiagnozowana choroba nowotworowa - mięsak tkanek miękkich. Zmagania z chorobą nie przeszkodziły mu w rozwijaniu kariery, niejednokrotnie pojawiał się na antenie TVP1 tuż po chemioterapii. Wsparcie fanów i chęć dalszego rozwoju nie pozwoliły mu się poddać.
Swoje zmaganie, wzloty i upadki opisał w książce "Wygrać życie", gdzie tłumaczy, ile sił włożył w walkę z rakiem i prowadzenie chemioterapii.
- Najważniejsza jest jednak nadzieja, przekonanie, że walka z chorobą może się udać. To ona daje siły do zniesienia cierpień operacji, chemioterapii, naświetlań - pisał w autobiografii.
ZOBACZ TAKŻE:
- Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
- Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
- Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MON-u? Antoni Macierewicz chroni prywatności
- Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą
- Gdzie teraz mieszka Wojciech Cejrowski? Czy podróżnik ma polskie obywatelstwo?