Kamil Durczok. Instagram
instagram.com/kamil_durczok/
Wiadomości Pikio - 10 Czerwca 2019

Kim jest Kamil Durczok? Największe kontrowersje wokół dziennikarza

Kamil Durczok, wokół dziennikarza narosło wiele kontrowersji, które z nich są fikcją, a które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Przez lata był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości telewizyjnych. Były prowadzący serwisu informacyjnego w stacji TVN całkowicie zniknął z mediów? Czym obecnie się zajmuje?

Kamil Durczok urodził się 6 marca 1968 roku, więc obecnie dziennikarz ma 51 lat. To jedno z najbardziej znanych nazwisk w polskich mediach, przez lata związany był z telewizją TVN i ich programem informacyjnych - Faktami.

Jego kariera prężnie się rozwijała do czasu, wypowiedzenia słynnej kwestii na wizji związanej z brudnym stołem, następnie został oskarżony o molestowanie seksualne i mobbing, co ostatecznie pogrążyło dziennikarza, który musiał opuścić stanowisko, które piastował przez prawie dziesięć lat. Jak zaczynał swoją karierę w mediach?

Kamil Durczok - jak przebiegała jego kariera?

Dziennikarz debiutował w swoim rodzimym mieście w radiu na początku lat 90. Jeszcze na studiach był współtwórcą Radia EGIDA, działającym w domach studenta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego kariera nabrała tempa, kiedy on miał zaledwie 24 lata, to właśnie wtedy został dyrektorem, a także redaktorem naczelnym należącego do NSZZ Solidarność radia TOP FM.

Na początku lat 90. zaczął pracować dla Telewizji Polskiej, gdzie przeprowadzał wywiady z politykami i zajmował się tworzeniem programów publicystycznych. W roku 2000 został prezenterem głównego wydania Wiadomości na antenie TVP1, a tym czasie był również gospodarzem wielu programów oraz debat politycznych. Pracę w telewizji umiejętnie łączył z pracą w studiu nagraniowym radia, między innymi prowadził Salon Polityczny Trójki wraz z Jolantą Pieńkowską oraz Kontrwywiad PMF FM na zmianę z Konradem Piaseckim.

Współpraca Kamila Durczoka z Telewizją Polską zakończyła się w 2006 roku, kiedy dziennikarz przeniósł się do konkurencyjnej stacji TVN i został prowadzącym Faktów oraz emitowane później Fakty po Faktach, gdzie rozmawiał z politykami na różne tematy.

Do wiadomości publicznej została podana informacja, że Kamil Durczok za porozumieniem stron rozstał się ze stacją TVN w marcu 2015 roku, czyli tuż po opublikowaniu kontrowersyjnego artykułu, o którym więcej szczegółów znajdzie się poniżej.

Do połowy następnego roku dziennikarza obowiązywał zakaz konkurencji, po jego zniesieniu reporter zaczął pracę nad uruchomieniem portalu Silesion.pl. Strona internetowa ruszyła w październiku, zdobyła nawet rzeszę fanów, na Facebooku polubiło ją ponad 30 tysięcy internautów, serwis w kwietniu tego roku zamarł, na fanpage'ach nie pojawiają się nowe wpisy, a witryna nie działa. W październiku 2016 roku mężczyzna zaczął prowadzić program Brutalna prawda, Durczok ujawni, który później przekształcono w Durczokrację, jednak jego ostatni odcinek został wyemitowany pod koniec 2017 roku.

Kamil Durczok brudny stół na wizji zniszczył jego karierę? A może to oskarżenia o molestowanie były początkiem końca?

Pierwszy skandal z udziałem Kamila Durczoka dotyczył brudnego stołu. Akcja rozgrywała się tuż przed nagraniem codziennej edycji Faktów i przygotowań dziennikarza, który był bardzo zirytowany sytuacją "brudnego" stołu w studiu i nie szczędził słów krytyki koledze realizatorowi, który w wideo nazwany jest Rurkiem, w rzeczywistości chodzi o Artura Rurarza, który w TVNie odpowiada za realizację wizji przy głównym wydaniu Faktów.

Słynne wideo znajduje się poniżej:

Afera ze stołem i Rurkiem w rolach głównych była bardziej humorystyczna, a dzięki niej dziennikarz mógł pokazać widzom inną twarz. Dużo bardziej kontrowersyjne były pogłoski i oskarżenia wobec reportera dotyczące molestowania i mobbingu.

- Nigdy nie molestowałem żadnej kobiety. Czym innym jest styl zarządzania. Ja jestem cholerykiem, czasem wybuchałem w pracy - mówił przed komisją do spraw zarzutów o mobbing.

Kiedy w lutym 2015 roku ukazał się artykuł pod tytułem Ciemna strona Kamila Durczoka w tygodniu Wprost, wybuchła prawdziwa afera. Internauci powiązali tekst ze wcześniejszym (Ukryta prawda), który skupiał się na molestowaniu seksualnym oraz mobbingu w jednej z dużych stacji telewizyjnych i oskarżyli Durczoka, co skutkowało wyrzuceniem go ze stacji TVN.

- Nigdy nie miałem planu, by kogokolwiek zniszczyć. Z pewnością nie byłem szefem idealnym. Dziś trochę lepiej rozumiem, że nawet w tak zaangażowanym, odpornym na pracę pod presją czasu i stresu zespole jak "Fakty", nie każdy musi podzielać punkt widzenia szefa - wspominał dziennikarz.

Kamil Durczok diagnoza - rak

W 2003 roku u Kamila Durczoka została zdiagnozowana choroba nowotworowa - mięsak tkanek miękkich. Zmagania z chorobą nie przeszkodziły mu w rozwijaniu kariery, niejednokrotnie pojawiał się na antenie TVP1 tuż po chemioterapii. Wsparcie fanów i chęć dalszego rozwoju nie pozwoliły mu się poddać.

Swoje zmaganie, wzloty i upadki opisał w książce "Wygrać życie", gdzie tłumaczy, ile sił włożył w walkę z rakiem i prowadzenie chemioterapii.

- Najważniejsza jest jednak nadzieja, przekonanie, że walka z chorobą może się udać. To ona daje siły do zniesienia cierpień operacji, chemioterapii, naświetlań - pisał w autobiografii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  2. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  3. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MON-u? Antoni Macierewicz chroni prywatności
  4. Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą
  5. Gdzie teraz mieszka Wojciech Cejrowski? Czy podróżnik ma polskie obywatelstwo?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News