Zamachy terrorystyczne na świecie
pxhere.com/CC0 Public Domain
Wiadomości Pikio - 28 Marca 2019

Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie

Zamachy terrorystyczne stają się powoli naszą codziennością. Co jakiś czas media donoszą o nowych atakach i ofiarach śmiertelnych, zdaje się, że rządy państw nie są w stanie nic z tym zrobić. Mimo wielu zatrzymań i zapobieganiu wielu z nich, nadal dochodzi do tragicznych wydarzeń. Czy w dzisiejszych czasach możemy czuć się bezpiecznie?

Zamachy terrorystyczne, które znamy obecnie, zaczęły się z pełną mocą 11 września 2001 roku, atak na World Trade Center i Pentagon w pewnym sensie rozpoczął nowy rozdział w stosunkach międzynarodowych, podejściu państw do zagrożeń. Był to atak nie tylko na Stany Zjednoczone, ale na cały zachodni świat, który wydawało się, jest niepokonany, sprawujący pełną kontrolę, jak pokazała historię, wcale tak nie było.

- 11 września wrogowie wolności wypowiedzieli naszemu krajowi wojnę. Amerykanie zaznali wojen, ale w ciągu minionych 136 lat toczyły się one na obcej ziemi. Z wyjątkiem jednej niedzieli z 1941 roku. Amerykanie ginęli na wojnach, ale nigdy w czasie spokojnego poranka, w samym centrum wielkiego miasta. Także niespodziewane ataki nie są im obce, ale nigdy ich celem nie były tysiące cywilów. A wszystko to spadło na nas jednego dnia. Gdy zapadła noc, świat był już inny. Świat, w którym to właśnie wolność była celem ataku - mówił George W. Bush w przemówieniu.

To historyczne orędzie, które było początkiem wojny z terroryzmem. Niemal cały świat pod przywództwem USA stanął w obronie swojej suwerenności i bezpieczeństwa swoich obywateli. Przeprowadzane operacje przeciwko terrorystom odbywały się w imię obrony wolności.

Zamachy terrorystyczne w Europie. W Polsce mamy się czego obawiać?

Ataki terrorystyczne ustały na jakiś czas, niektórzy myśleli, że na zawsze. Prawda okazała się okrutniejsza. Ponowne ataki rozpoczęły się niedługo po 11 września 2001 roku. Najgorsze jest to, że nie dało się im zapobiec. Według Samuela Huntingtona, specjalisty w dziedzinie stosunków międzynarodowych, musiało nastąpić "zderzenie cywilizacji". Taki też nosi tytuł jego najpopularniejsza publikacja.

W głośnym artykule z 1993 roku stwierdził, że przyszłe wojny będę się toczyć między cywilizacjami, a nie państwami, jak było dotychczas. Źródłami konfliktów staną się różnice kulturowe, które wywodzą się z podziałów religijnych. Sam świat wkrótce zmieni się w pole walki pomiędzy ośmioma głównymi cywilizacjami, obecnie możemy obserwować tą pomiędzy kulturą zachodnią a islamską.

Krwawy bilans zamachów

W 2016 roku zginęło najwięcej osób w atakach terrorystycznych, w serii trzech skoordynowanych zamachach bombowych w Brukseli zginęły 32 osoby i ponad trzysta osób zostało rannych, niedługo potem w Nicei zginęły 84 osoby, stratowane przez terrorystę, który ciężarówką wjechał w tłum na promenadzie. Podobna sytuacja stała się w grudniu w Berlinie na jarmarku bożonarodzeniowym, terrorysta wjechał w tłum turystów. Do wszystkich ataków przyznało się Państwo Islamskie.

W 2017 roku terroryści przeprowadzili ataki między innymi na koncercie Ariany Grande, na którym zdetonowali bombę, w Sztokholmie i Londynie kierowcy wjechali w tłum ludzi. Nie tak dawno zaczął się nowy rok, a na świecie doszło już do kilku zamachów, w Bogocie na terenie akademii policyjnej, w meczetach w Nowej Zelandii, zamach bombowy w kościele na Filipinach i strzelanina w Holandii, podczas której zabito trzy osoby.

Największe zamachy terrorystyczne ostatnich lat w liczbach

Zgodnie z danymi podanymi przez Unię Europejską w 2017 roku w Europie doszło do 33 zamachów terrorystycznych, w których zginęły 62 osoby, podczas gdy w 13 zamachach w 2016 roku odnotowano 135 ofiar śmiertelnych. W 2015 roku śmierć w tego rodzaju atakach poniosła rekordowa liczba 150 osób.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  2. Vivienne Wiśniewska to wykapany tata. Michał Wiśniewski chwali się córką na Instagramie
  3. Kim są córki Beaty Kozidrak? Piosenkarka zaszczepiła w nich wielką pasję
  4. Dziewczyna Dawida Podsiadło - kim jest? Piosenkarz spotyka się ze znaną aktorką
  5. Odwróceni - obsada. Kto zagrał w serialu o polskiej mafii?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News