Ile zarabia weterynarz w Polsce
flickrs
Wiadomości Pikio - 15 Lutego 2019

Ile zarabia weterynarz w Polsce? Opłaca się pracować w ZOO?

Ile zarabia weterynarz? Kochasz zwierzęta i chciałbyś móc im pomagać w potrzebie? Tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego, jak ciężki jest zawód weterynarza. Przede wszystkim musi on ukończyć odpowiednią szkołę, gdzie uczy się anatomii zwierząt, a ta różni się diametralnie w przypadku każdego z nich. Czy lepiej pracować w lecznicy, czy może w ZOO, mając styczność z egzotycznymi gatunkami?

Ile zarabia weterynarz? Weterynarz to idealny zawód dla osób, które przede wszystkim są zdyscyplinowane. Najpierw należy ukończyć studia na kierunku weterynarii - nie należy on do najłatwiejszych, a wieloletnia nauka wiąże się ze zgłębianiem anatomii, chemii, biofizyki, fizjologii czy genetyki. Studia na wydziale medycyny weterynaryjnej oferują nieliczne uczelnie w Polsce. Wśród nich są Uniwersytety Przyrodnicze w Lublinie i we Wrocławiu oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Czy więc kilkuletnia ciężka nauka będzie miała odzwierciedlenie w zarobkach weterynarza? Weterynarzami przeważnie zostają kobiety, ich dominacja w tym zawodzie to aż 73%. Idealny lekarz powinien cechować się empatią, cierpliwością i opanowaniem. Warunkiem koniecznym jest miłość do zwierząt, bo to z nimi weterynarze spędzają najwięcej czasu. I to właśnie zwierzętom powinni poświęcać maksimum uwagi. Kandydat nie powinien również być zbyt wyczulony na cierpienie zwierząt, nie chodzi o to, by przechodzić obojętnie obok rannego psa, jednak widząc poszkodowanego, musi zachować zimną krew i działać. Przede wszystkim działać.

Ile zarabia weterynarz w Polsce? Ile zarabia weterynarz miesięcznie?

W 2017 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie lekarza weterynarii wynosiło ok. 4200 zł brutto. 12% osób pracujących na tym stanowisku otrzymywało comiesięczną premię. Najczęściej przyznawane benefity, to na przykład dofinansowania kursów i szkoleń, czy użytkowanie służbowego samochodu do celów prywatnych. Zarobki weterynarza zależą od tego gdzie pracuje. Miejscami tymi mogą być inspektoraty weterynaryjne, stacje sanitarno-epidemiologiczne, stadniny, laboratoria, firmy farmaceutyczne, schroniska, ogrody zoologiczne, ubojnie, własna praktyka weterynaryjna, państwowe lub prywatne: kliniki, lecznice i przychodnie dla zwierząt. Wynagrodzenie zależy również od tego, czy lekarz weterynarii posiada jakąś specjalizację. Zarobki oscylują w granicach od 2 do 5 tys. zł brutto. Często weterynarze decydują się na pracę w kilku miejscach jednocześnie. Niektórzy mogą liczyć nawet na kwoty rzędu 10 tys. zł, jednak takim wynikiem mogą pochwalić się jedynie elity tego zawodu lub weterynarze, który decydują się na pracę w rzeźni, jednak to nie jest wymarzone zajęcie dla wszystkich.

Ile zarabia weterynarz w zoo

Praca w zoo wydaje się dużo bardziej fascynująca dla weterynarza. Lekarze zwierząt mogą wówczas obcować z egzotycznymi gatunkami, co jest istnym rarytasem dla tego zawodu. Czy opłaca się to finansowo? Lekarze pracujący w zoo to oczywiście także weterynarze, ale zajmują się oni zwierzętami tylko w określonych sytuacjach i ich wynagrodzenia, jak wspominaliśmy wcześniej, wahają się w granicach 2 - 4,5 tys. zł. Osoby na co dzień zajmujące się lokatorami zoo najczęściej ukończyły zootechnikę, biologię, rybołówstwo i oceanografię. To wcale nie takie lekkie zajęcie. Do ich obowiązków należy nie tylko karmienie pupili, ale także sprzątanie ich wybiegów. Są to pasjonaci, którzy kochają zwierzęta na tyle, że chcą obcować z nimi przez większość czasu. Czy to nie praca marzeń?ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
  2. Ile zarabia psycholog? Czy „lekarze duszy” są dobrze wynagradzani?
  3. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News