Ile zarabia szeregowy
Pixabay.com
Wiadomości Pikio - 27 Lutego 2019

Ile zarabia szeregowy w wojsku? Warto awansować

Ile zarabia szeregowy? Jak przedstawiają się zarobki w wojsku? Czy za obronę terytorium naszego kraju żołnierze są dobrze wynagradzani? Powiedzenie głosi, że za mundurem panny sznurem, jednak czy żołnierze mogą liczyć na coś więcej niż tłum adoratorek, od których nie mogą się opędzić?

Ile zarabia szeregowy w wojsku

Ile zarabia szeregowy? Co roku do armii wstępuje coraz więcej osób, bo to szansa na stabilną pracę i dobre zarobki. Korpus szeregowych to najniższy stopień w hierarchii wojsk lądowych, korpus składa się z szeregowych i starszych szeregowych. Wysokość uposażenia szeregowego to 2200 zł brutto, co daje 1600 zł netto, czyli na rękę. Kwota zaskakuje raczej negatywnie.

Natomiast do podstawowego uposażenia żołnierza o tym stopniu dochodzi dodatek mieszkaniowy, który jest zależny od miejscowości, w której służy. W Szczecinie kwota ta to 900 zł natomiast w Stargardzie Szczecińskim już o 200 zł mniej. Raz w roku mogą też liczyć na popularną trzynastkę, czyli dodatkową trzynastą pensję.

Ile zarabia szeregowy na rękę?

Od stycznia 2019 roku były przewidziane podwyżki dla żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Średnie wynagrodzenie żołnierza szeregowego wzrosło z 3200 zł do 3630 zł brutto, co daje na rękę około 2600 zł plus dodatki oczywiście. W związku z tym przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wzrosło z 4873 zł do 5530 zł brutto. Praca w wojsku daje możliwości zarabiania naprawdę dużych pieniędzy, jednak jak w każdym zawodzie zaczyna się od najniższego szczebla, a aby awansować trzeba mieć doświadczenie, odpowiedni staż pracy i ukończone studia.

- Przez wiele lat w Wojsku Polskim nie było podwyżek. Między rokiem 2010 a 2015 nie było wzrostu uposażeń żołnierzy zawodowych w Wojsku Polskim, a w latach 2016-2018 były to regulacje, które miały mniejszą skalę niż ta, która dotyczy roku 2019 - zachwalał szef MON-u niedawne podwyżki.

Ile zarabia szeregowy zawodowy - kwoty zatrważają, ale chętnych nie brakuje

Żołnierz rezerwy, który odbył czynną służbę wojskową, ukończył co najmniej gimnazjum i posiada przygotowanie zawodowe lub kwalifikacje przydatne w korpusie osobowym może ubiegać się o służbę kontraktową w korpusie szeregowych zawodowych. W pierwszej kolejności do korpusu szeregowych są przyjmowani żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Dla nowych osób w wojsku droga nie jest zamknięta, najpierw muszą oni przejść czteromiesięczną służbę przygotowawczą, zanim trafią w szeregi NSR dopiero, jeśli przejdą ten etap, mogą zostać szeregowymi zawodowymi.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia spawacz? Wynagrodzenia za pracę pod wodą i w stoczni
  2. Ile zarabia cukiernik w Polsce? Praca marzeń może się opłacać
  3. Ile zarabia kierowca autobusu turystycznego, a ile miejskiego?
  4. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  5. Ile zarabia doktor na uczelni? Te zarobki to śmiech przez łzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News