Ile zarabia fryzjer w Polsce
pixabay.com/OrnaW
Wiadomości Pikio - 8 Marca 2019

Ile zarabia fryzjer po zawodówce? Czy warto iść do szkoły policealnej?

Ile zarabia fryzjer? Czy to dobry zawód? Teoretycznie niezależnie od płci wszyscy zaliczamy kilka wizyt w salonie fryzjerskim w roku. Tak jest od wielu lat i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Praca fryzjera łączy się z metamorfozami swoich klientek, odczytywaniem ich pragnień i ich realizacji.

Ile zarabia fryzjer? Ich zawód, jak praktycznie każdy, łączy w sobie pewne przywileje i niedogodności. Fryzjerzy nieustannie muszą podnosić swoje kwalifikacje i korzystać z dodatkowych szkoleń. Istotą tego zawodu są nie tylko manualne sprawności, ale także śledzenie najnowszych trendów. Fryzjer niejednokrotnie pełni funkcję stylisty doradzającego klientom najbardziej twarzowe uczesania, cięcia i koloru.

Jest to praca wymagająca z jednej strony wysiłku fizycznego, z drugiej zaś intuicji do panującej mody i zdolności interpersonalnych. Każdy z nas albo ma sprawdzonego fryzjer, albo wciąż go poszukuje.

Ile zarabia fryzjer po zawodówce?

Aby zostać fryzjerem, należy skończyć studium, technikum lub szkołę zawodową w tym kierunku. Dostępne są też profesjonalne szkolenia, jednak zazwyczaj trzeba posiadać podstawowe umiejętności, bo takie kursy mają funkcję doszkalającą, a nie szkolenia wszystkiego od podstaw.

Cała droga fryzjerska ma trzy stopnie. Na początku drogi osoba podejmująca się tego zawodu jest uczniem, bez względu na to, jaką szkołę ukończyła. Kolejnym stopniem jest czeladnik. Najwyższy stopień to mistrz fryzjerstwa. Aby otrzymać taki tytuł, trzeba posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe, trzy lata bycia czeladnikiem lub łączny staż pracy – sześć lat.

Średnie zarobki fryzjerów w Polsce kształtują się na poziomie 1680 zł netto. Większość osób trudniących się stylizacją włosów nie zarabia więcej niż 2500 netto. Tylko 10% fryzjerów zarabia powyżej kwoty 3 tys. zł i są to osoby zatrudnione w renomowanych salonach.

Ile zarabia fryzjer na praktykach?

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja fryzjerów na praktykach. Według powszechnej wiedzy uczniowie są wykorzystywani przez właścicieli salonów fryzjerskich, w których odbywają się ich praktyki.

- Kodeks pracy reguluje także uprawnienia urlopów. Młodociany uzyskuje prawo do urlopu z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych. Kodeks pracy wskazuje także, w jakim czasie pracownik młodociany ma prawo skorzystać z wypoczynku. Otóż młodocianemu uczęszczającemu do szkoły urlopu należy udzielać w okresie ferii szkolnych. Nieprzestrzeganie ustalonych norm czasu pracy, jak i innych zakazów stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny - mówiła swego czasu rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy.

W praktyce wygląda to tak, że praktykanci zarabiają od 100 do 300 zł miesięcznie, a pracują niekiedy po 8-10 godzin dziennie, nie mają wolnych weekendów.

Ile zarabia fryzjer w Warszawie

W Warszawie i innych dużych miastach zarabia się najlepiej, to oczywiste. Jest mnóstwo renomowanych salonów, które są w stanie zapłacić bardzo dużo za doświadczonego pracownika, który ma odpowiednie umiejętności. Odpowiednia marka przynosi odpowiednio wysoki zarobek. Praca w takim miejscu może przynieść nawet 5 tys. zł netto i więcej. Jednak nawet w dużych miastach nie brakuje małych, osiedlowych salonów, które oferują przeciętne wynagrodzenie, które równe jest temu w całej Polsce.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia kucharz w Polsce? Kto by nie chciał pracować u Amaro
  2. Ile zarabia copywriter w Polsce? Wciąż brakuje rąk do pracy
  3. Ile zarabia tłumacz przysięgły w Polsce? Warto znać więcej języków obcych
  4. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  5. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News