Materiał Partnerski
fot. Materiały Partnerskie
Wiadomości Pikio - 10 Października 2022

Higiena i dezynfekcja w pielęgnacji oraz makijażu – dlaczego jest tak ważna?Higiena i dezynfekcja w pielęgnacji oraz makijażu – dlaczego jest tak ważna?

W dobie pandemii przekonaliśmy się, jak kluczowe w utrzymaniu zdrowia jest zachowanie zasad bezpieczeństwa związanych z ochroną osobistą. Jednak te standardy były przestrzegane w kosmetyce od zawsze. Specjaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób zanieczyszczenia, bakterie i wirusy wpływają na stan naszej skóry. Jak zatem przyzwyczaić się do prawidłowych nawyków i które z nich są najistotniejsze?

Rola higieny, a stan naszej cery

Zanieczyszczenia z zewnątrz, zrogowaciały naskórek, bakterie, wirusy – to tylko niektóre czynniki, które negatywnie wpływają na naszą skórę. Nakładając na nią kosmetyki pielęgnacyjne, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jej dogłębne oczyszczenie z zachowaniem odpowiednich higienicznych nawyków. Trzeba pamiętać przede wszystkim o niedotykaniu twarzy, częstym myciu pędzli i gąbek do makijażu, zmywaniu płynu micelarnego czy też osuszeniu twarzy ręcznikiem papierowym. Przyda się też stosowanie regularnej tonizacji skóry. Natomiast jeśli chodzi o profesjonalistów używających tych samych kosmetyków i narzędzi na wielu osobach, ta higiena będzie znacznie rozbudowana i poszerzona o dokładną dezynfekcję.

Higiena w codziennej pielęgnacji

Dokładny demakijaż polega na zastosowaniu produktu „rozpuszczającego” kosmetyki kolorowe, np. olejku lub płynu micelarnego nałożonego na nowy, zamknięty wcześniej w szczelnym opakowaniu wacik. Następnie płyn ten należy z twarzy zmyć wodą, ponieważ zawarte w nim micele mogą dodatkowo przyciągać zanieczyszczenia. Twarz warto delikatnie osuszyć świeżym, nieużywanym ręcznikiem materiałowym bądź jednorazowym ręcznikiem papierowym.

W podróży dermatolodzy zalecają używania do mycia twarzy butelkowanej wody. Gdy już jednak skóra jest czysta, zanim przejdziemy do nakładania pielęgnacji, nie możemy zapomnieć o aplikacji toniku – to podstawa potrzebna do przywrócenia właściwego pH skóry. Tylko wtedy będzie ona w stanie przyjąć składniki odżywcze zawarte w produktach pielęgnacyjnych, które można dobrać do swoich potrzeb m.in. w drogerii eZebra.

Dezynfekcja i czystość w makijażu

W makijażu bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Znając już podstawy na temat prawidłowego oczyszczania skóry, nie możemy pominąć dobrych nawyków w makijażu. Otóż kosmetyki kolorowe, a szczególnie podkład, powinniśmy nakładać czystą gąbeczką lub pędzlem. Oczywiście wiemy, że codziennie mycie pędzli i gąbek jest niemożliwe, ale w miarę możliwości musimy o tym pamiętać. Gdy je umyjemy i są one suche, należy je zdezynfekować np. płynem do stosowania do skóry i rąk. By mieć pewność, że nie pozostały na nich żadne bakterie i tłuste kosmetyki, może je również przemyć alkoholem izopropylowym (IPA). Jest to lotny alkohol, który szybko wysycha i doskonale dezynfekuje narzędzia do makijażu, ale nie tylko. Można go zastosować także na pęsety wykorzystywane do depilacji brwi oraz przyklejania kępek lub sztucznych rzęs. Profesjonaliści w tym celu używają autoklawu, ale w domowym zaciszu IPA będzie wystarczającym środkiem dezynfekującym.

Artykuł sponsorowany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News