Emerytura olimpijska w Polsce
pixabay.com/Gadini
Wiadomości Pikio - 20 Marca 2019

Ile wynosi emerytura olimpijska? Sportowcy mają się o co starać?

Emerytura olimpijska - ile wynoszą emerytury byłych sportowców? Udziałem w igrzyskach olimpijskich mogą poszczycić się tylko najlepsi w swoich dziedzinach, za swoje niesamowite wyniki sportowe otrzymują nie tylko medale, pieniądze i sławę, ale także świadczenia emerytalne po zakończeniu sportowej kariery. Na jakich zasadach są im przyznawane pieniądze?

Emerytura olimpijska - kto może na nią liczyć? Czy sam występ na olimpiadzie gwarantuje otrzymanie w późniejszym okresie świadczenia, czy może trzeba zdobyć medal, by móc się nimi poszczycić?

Emerytura olimpijska to świadczenie dotyczące osób, które brały udział w igrzyskach olimpijskich, paraolimpiadach oraz zawodach Przyjaźń 84, które w roku 1984 były alternatywą dla tradycyjnej olimpiady, która została zbojkotowana przez kraje socjalistyczne. Paraolimpiada natomiast dotyczy osób niepełnosprawnych i osób głuchych, które brały udział w igrzyskach głuchych oraz innych alternatywnych formach tego rodzaju igrzysk.

Warunkiem uzyskania emerytury olimpijskiej jest nie tylko wzięcie udziału w wymienionych wyżej zawodach, ale zdobycie medalu. Kolor medalu nie ma w tym wypadku znaczenia, jest on istotnym aspektem tylko przy premii wypłacanej przez Polski Komitet Olimpijski.

Oprócz zdobycia medalu sportowiec musi zakończyć czynne uprawianie sportu, mieć skończone 40 lat, posiadać polskie obywatelstwo, mieć stałe miejskie zamieszkania w jednym z krajów Unii Europejskiej oraz brak karalności za przewinienie dyscyplinarne polegające na korzystaniu z dopingu.

Ile wynosi emerytura olimpijska - za jaki medal? Ile będzie wynosiła emerytura za 2 medale?

Sportowiec może zyskać świadczenie emerytalne w kwocie około 3 tysięcy złotych, jest to kwota stała. Dokładnie wynosi ona 2623,38 złotych netto. Od tego świadczenia nie jest pobierana składka na ubezpieczenie społeczne, czy zdrowotne. Emerytura olimpijska jest również zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wielu polskich emerytów może tylko pomarzyć o takich świadczeniach, przeciętna wysokość emerytury w naszym kraju wynosi nieco ponad 2 tysiące złotych i jest obciążona składkami i podatkiem.

Kolor medalu nie ma znaczenia, bowiem na emeryturę olimpijską, i to w takiej samej wysokości, mogą liczyć zarówno osoby, które zdobyły złoto, jak i te, które wywalczyły brąz. Wysokość emerytury sportowca nie zależy od ilości zdobytych medali ani ich koloru.

W 2017 roku zasłużonym sportowcom Ministerstwo Sportu i Turystyki wypłaciło łącznie około 18 mln zł. Pieniądze te trafiły do 580 osób, w tym do 268 medalistów igrzysk olimpijskich trafiło 8,3 mln zł. Do 251 medalistów igrzysk paraolimpijskich, zawodów sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r., igrzysk Głuchych oraz zawodów sportowych odbywających się przed 2001 r., wypłacono 7,8 mln zł. A do 61 medalistów zawodów Przyjaźń 84 trafiło 1,9 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Jak i do kiedy wypełnić PIT? Wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu
  3. 13 emerytura - wniosek? Wiemy, co trzeba zrobić, żeby dostać świadczenie
  4. Kto może liczyć na emerytury pomostowe? O co w nich chodzi i ile wynoszą?
  5. Ból brzucha: co oznacza, kiedy boli z lewej strony? Co kiedy boli w okolicy pępka?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News