Dzień Flagi w przedszkolu - scenariusz
youtube.com/Niezwykły Świat
Wiadomości Pikio - 19 Kwietnia 2019

Dzień Flagi - pomysły na zabawy i przedstawienia w przedszkolu

Dzień Flagi w przedszkolu i szkole. Jak zaplanować oficjalne obchody ważnego dnia dla Polaków i jak zachęcić najmłodszych do kultywowania idei patriotyzmu i szacunku do symboli narodowych? Przedstawienia przedszkolne i szkolne są do tego idealną okazją. Dzieci w bezpośredni sposób mogą uczestniczyć w obchodach, a przy tym uczyć się historii naszego kraju.

Dzień Flagi w przedszkolu i szkole. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako lekcja historii

Dzień Flagi w przedszkolu i szkole organizowany jest przeważnie w formie apelu, który odbywa się w ostatnie dni kwietnia lub pierwsze dni maja. W tym roku było na to szczególnie mało czasu w związku z tym, że między tegoroczną Wielkanocą i majówką był tylko tydzień przerwy. Uczniowie i przedszkolaki wrócili do placówek oświatowych dopiero w środę 24 kwietnia.

Dodać należy, że w tym czasie trwał jeszcze strajk nauczycieli, co także mogło uniemożliwić część obchodów. Można zatem świętowanie Dnia Flagi przenieść na pierwsze dni po majówce.

Głównym celem uroczystości związanych z 2 maja, czyli Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jest zapoznanie dzieci z historią i symbolami narodowymi - biało-czerwonymi barwami, godłem, flagą i hymnem.

Już od najmłodszych lat Polacy powinni być kształceni w zgodzie z postawami patriotycznymi, tak aby godnie reprezentowali nasz kraj i świętowali różne uroczystości państwowe, wiedzieli jak się zachować podczas odśpiewywania hymnu oraz by wywieszali biało-czerwone flagi we własnych domach. Ludowe zwyczaje i patriotyczne tradycje nie mogą zostać zapomniane, to spuścizna naszych przodków, o którą walczyli.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Dzień Flagi - przedszkole: scenariusz przedstawienia. Jakie dekoracje?

Dzień Flagi jest pretekstem do szerzenia idei patriotyzmu, nauczyciele i pracownicy szkół mogą wraz z wychowankami zorganizować apele i zabawy, by w taki sposób pokazać najmłodszym, że można to święto spędzić łącząc naukę z zabawą.

Inscenizacje, recytowanie wierszy, tańce, konkursy, zabawy, śpiewanie patriotycznych pieśni i hymnu to wszystko, czego możemy spodziewać się w Dzień Flagi. Z tej okazji idealnie sprawdzą się krótkie rymowane wierszyki, jednocześnie będą łatwe do zapamiętania przez dzieci oraz będą niosły głębsze przesłanie, które utkwi im w pamięci. Oto przykłady:

Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste.

Przedszkolaki mogą ubrać się w odświętne galowe stroje, mogą również wystąpić w narodowych barwach polskich, odświętne odśpiewanie Hymnu Polskiego lub tańce ludowe to dobry sposób ukształtowania postaw patriotycznych i promowania symboli narodowych wśród najmłodszych.

Klasę, a nawet całą szkołę warto w tym dniu przyozdobić w biało-czerwone barwy, plakaty, które dzieci same wykonały, można wywiesić na ścianie, flaga kategorycznie musi znaleźć się wywieszona przed budynkiem oraz gdzieś w środku szkoły. Samodzielnie wykonane chorągiewki i kotyliony mogą znaleźć się na ubraniach dzieci i ich rodziców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne
  2. Na majówkę za granicą? Świetny pomysł, tylko gdzie?
  3. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  4. Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje
  5. Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News