dlaczego pies piszczy
Pixabay/947051
Paulina Musianek - 8 Maja 2019

Dlaczego pies piszczy? Nie można tego ignorować

Dlaczego pies piszczy? Co może być powodem popiskiwania Twojego pupila? Wyjaśniamy, dlaczego pies piszczy i czy może być to objawem jego choroby.

Dlaczego pies piszczy?

Dlaczego pies piszczy? Trudno jest wytłumaczyć psi płacz czy skomlenie. Psy nie zalewają się morzem łez, gdy są smutne oraz nie szlochają, tak jak to robią ludzie, dlatego interpretacja tych odgłosów może nie być łatwa.

Popiskiwanie psa

Podobnie jak w przypadku szczekania, psy, które skomlą, jęczą lub piszczą, próbują się porozumieć. Podniecenie, niepokój, frustracja, ból, poszukiwanie uwagi to najczęstsze powody, dlaczego psy wydają takie dźwięki.

Najczęściej tego typu odgłosy mają na celu przekazanie swojemu właścicielowi chęci zjedzenia czy wypicia czegoś, potrzeby uwagi, zabawy czy wyjścia na dwór. Jest to podobne do tego, jak szczenięta wchodzą w interakcje z matkami „pytając” o coś z żałosnym piskiem lub jękiem. Nic więc dziwnego, że dorosłe psy przenoszą ten sam sposób komunikacji w relacje z ludźmi.

Skomlenie psa

Oczywiście, kwilenie i skomlenie jest instynktowne. Jednak z czasem pies się uczy, że tego typu zachowania pozwalają mu otrzymać to, czego chce i naturalne jego popiskiwanie może przerodzić się w problem. Podobnie jak głośne, ciągłe szczekanie może doprowadzić właściciela do szaleństwa i naprawdę utrudnić mu życie.

Piszczenie psa a choroby

Warto mieć na uwadze, że u starszych psów częste popiskiwanie może być związane z ich zaawansowanym wiekiem. Demencja, dezorientacja i niepokój, które często dotykają stare psy, mogą objawiać się skomleniem, a nawet wyciem - zwłaszcza w nocy. Lęk przed separacją to kolejny poważny stan, który może prowadzić do popiskiwania psa. Pies, który z natury lubi towarzystwo może spędzić cały dzień szczekając lub piszcząc będąc samemu w domu.

Dobrą informacją jest fakt, że większość psów nie wyje, gdy cierpi na przewlekły ból. Chociaż jest to sprzeczne z ludzką intuicją, ważne jest, aby wszyscy właściciele psów pamiętali o tym.

Jak radzić sobie ze skomleniem psa?

Najpierw należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć ewentualne dolegliwości i choroby. Jeśli pies często wyje bez powodu i trudno jest sobie z tym poradzić, dobrze jest zasięgnąć porady certyfikowanego trenera lub psiego behawiorysty.

Źródło: Psy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News