Dlaczego gwiazdy świecą
PxHere/Common
Mariusz Wiącek - 12 Kwietnia 2019

Dlaczego gwiazdy świecą? Najgroźniejsze zjawisko w kosmosie

Dlaczego gwiazdy świecą? Pomimo setek lat badań, wciąż nie wiemy praktycznie nic o kosmosie. Jednakże takie obiekty jak gwiazdy zostały zbadane już dość szczegółowo. Jednak dlaczego właściwie możemy je zobaczyć?

Dlaczego gwiazdy świecą i czym tak naprawdę są? Gwiazdy od tysięcy lat w sposób niezwykły fascynowały ludzkość, która poświęciła wiele wysiłku w to, by odkryć ich tajemnicę. Już kilka tysięcy lat przed Chrystusem ludzie zaobserwowali pewne zjawiska, które dopiero niedawno udało się oficjalnie potwierdzić, za pomocą nowoczesnych technik obserwacyjnych. Teraz wiemy, że niewielkie świecące punkciki, które widzimy nocą są tak naprawdę gigantycznymi kulami płonącego gazu, oddalonymi od nas o miliony lat świetlnych.

Najbardziej znaną nam gwiazdą jest Słońce - centrum naszego układu słonecznego, bez którego nie byłoby życia na Ziemi. Świeci najmocniej i jest największe na nieboskłonie, ponieważ znajduje się najbliżej naszej planety. Jednak dlaczego tak naprawdę świeci?

Dlaczego gwiazdy świecą

Gwiazdy są kulistym skupiskiem materii w stanie gazu lub plazmy, która w wyniku przemian chemicznych osiąga niewyobrażalnie wysokie temperatury. W jego wnętrzu zachodzą nieustanne procesy syntezy jądrowej atomów wodoru, co z kolei wytwarza nieograniczone ilości energii, która emanuje na zewnątrz i rozchodzi się po kosmosie. Ma ona postać promieniowania elektromagnetycznego, przyjmując zwykle postać światła widzialnego.

Światło widzialne jest rodzajem promieniowania, na które reaguje siatkówka ludzkiego oka. Proces identyfikowania tego promieniowania nazywamy widzeniem. Człowiek jednak potrafi dostrzec zaledwie niewielkie pasmo tych fal (zakres długości 380-750 nm). Niektóre gatunki mają znacznie szersze zdolności widzenia, ze względu na inną budowę oka.

Trudno wyobrazić sobie bardziej majestatyczne, niezwykłe i niebezpieczne zjawisko, jakim jest rozwój gwiazdy. To wokół nich rozwija się cały wszechświat.

Dlaczego niektóre gwiazdy świecą mocniej od innych?

Gwiazdy są zbudowane w większości z dwóch pierwiastków: wodoru i helu. Jednak to, jak mocno świecą dla naszego oka zależy od kilku czynników. Po pierwsze od jej odległości od Ziemi, a także jej wielkości i masy. Kolejnym czynnikiem jest tu wiek gwiazdy. Jak wszystko we Wszechświecie gwiazdy mają swój początek i koniec. W pewnych etapach swojego rozwoju zaczynają świecić znacznie mocniej. Z kolei najjaśniejszą gwiazdą, możliwą do zaobserwowania na nieboskłonie, wbrew powszechnej opinii nie jest Gwiazda Polarna, a Syriusz.

źródło: Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News