Fot. Pixabay
Wiadomości Pikio - 16 Stycznia 2019
Czy Polska uznaje Kosowo? Najważniejsze fakty
Czy Polska uznaje Kosowo? Pytanie powraca co jakiś czas w debacie publicznej, gdyż fakt ten okazuje się naprawdę nieoczywisty w kontekście skomplikowanej wciąż sytuacji na Bałkanach. Od wielu lat teren pozostaje bowiem przedmiotem licznych sporów granicznych.
Czy Polska uznaje Kosowo? Początkowo może wydawać się, że pytanie to nie ma większego sensu. Przy zagłębieniu się w szczegóły prawa międzynarodowego oraz realia Półwyspu Bałkańskiego zagadnienie nabiera jednak wyjątkowo skomplikowanego sensu, na temat którego powstały już dziesiątki prac naukowych oraz książek.
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News Czy Polska uznaje Kosowo? Prawda o tym państwie może zaskakiwać
Republika Kosowa ogłosiła swą niepodległość 17 lutego 2008 roku. Decyzja ta została jednak podjęta jednostronnie, dlatego według wielu znawców stosunków międzynarodowych teren ten wciąż wchodzi w skład Serbii z prawnego punktu widzenia. Kraj funkcjonuje od lat pod auspicjami ONZ, pod rządami Tymczasowej Misji Administracyjnej Narodów Zjednoczonych w Kosowie oraz miejscowych władz. Jako że sytuacja państwa jest niezwykle skomplikowana, nie wszyscy partnerzy międzynarodowi uznają jego niepodległość. Największe protesty w sprawie podnosiły zawsze takie kraje jak Brazylia, Chiny, czy też Ukraina.Jakie państwowe podmioty prawa międzynarodowego oficjalnie uznały Republikę Kosowa?
Znaczna większość państw świata, w tym liczna część podmiotów zrzeszonych w strukturach Unii Europejskiej (23 z 28) oraz NATO (24 z 28) zdecydowało się jednak oficjalnie uznać Kosowo. Mowa tu na chwilę obecną o 112 do 115 krajów Organizacji Narodów Zjednoczonych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Polska podjęła decyzję o oficjalnym uznaniu Republiki Kosowa 26 lutego 2008 roku, więc tuż po ogłoszeniu przez państwo niepodległości. Kraj z rządem w Warszawie był osiemnastym w historii, który wykonał ten krok w kierunku obecnego partnera. Największymi i najbardziej wpływowymi (także z perspektywy geopolitycznej) krajami uznającymi Kosowo są za to według wielu badaczy stosunków międzynarodowych Albania, Turcja, Stany Zjednoczone, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra, Macedonia, a także najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Co ciekawe, Polska nie ma oficjalnie nawiązanych stosunków dyplomatycznych z Kosowem, przez co na terenie państwa nie znajduje się żadna placówka. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nasz kraj jest reprezentowany w sprawach konsularnych w Kosowie przez Węgry. Najbliższa polska placówka znajduje się za to w macedońskim Skopje. To właśnie do niej lub przedstawicielstwa węgierskiego muszą zgłaszać się obywatele polscy, którzy będą potrzebowali na terenie Republiki Kosowa jakiejkolwiek pomocy.ZOBACZ TAKŻE:- Komu emerytura na nowych zasadach? Najważniejsze informacje
- Edytę i Czarka Pazurów dzieli 26 lat! Kim jest żona słynnego aktora?
- Kto wypłaca 500 plus? Prawie wszyscy są w błędzie
- Ilona Felicjańska oskarża byłego męża o swoje uzależnienie! „Przemoc psychiczna i…”
- Kim jest archeolog? Wyjaśniamy czym się zajmuje