Co to jest Wielkanoc - tradycje święta
pixabay.com/Didgeman
Wiadomości Pikio - 9 Kwietnia 2019

Co to jest Wielkanoc? Niebawem najważniejsze święto katolików

Co to jest Wielkanoc? Jakie ważne dla chrześcijan święto obchodzić będziemy 21 kwietnia? Co ono upamiętnia? Choć z pozoru te pytania wydają się dziwne, a odpowiedź wręcz banalna, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie wydarzenie ma być przypomniane w święta Wielkiejnocy.

Co to jest Wielkanoc? I kiedy ją obchodzimy? Inna nazwa tego dnia to Wielka Niedziela, Wielkie Święto, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, lub też Pascha. W tym roku obchodzimy je 21 kwietnia, czyli już dziś.

Jest to najważniejsze w roku święto chrześcijańskie, mające na celu upamiętnienie misterium paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Co to jest Wielkanoc? Co to są za święta? Wielkanoc - co oznacza dla chrześcijan?

Wielkanoc jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim. Była obchodzona już w czasach apostolskich. Jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. W 2019 roku przypada na dzień 21 kwietnia. To od niego oblicza się kalendarz innych świąt kościelnych, takich jak Wniebowstąpienie czy Zesłanie Ducha Świętego.

Święto Wielkiejnocy jest poprzedzone czterdziestodniowym Wielkim Postem, którego ostatni tydzień to tak zwany Wielki Tydzień. Triduum Paschalne rozpoczyna się w czwartek. Zaczyna ono bezpośrednie przygotowania do świąt wielkanocnych. To wtedy katolicy w szczególny sposób przygotowują się do Zmartwychwstania Jezusa, przeżywając jego mękę i śmierć na krzyżu.

Niedziela Wielkanocna jest najważniejszych świętem w całym roku liturgicznym, rozpoczyna się mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie i jest uczczeniem Zmartwychwstania Chrystusa. To symbol odrodzenia się dobra, jego triumfu nad złem, zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Rezurekcja odprawiana jest tradycyjnie o godzinie 6 rano. We wcześniejszych latach nabożeństwo odbywało się już o północy w Wielką Sobotę.

Wielkanoc - tradycje i zwyczaje

Tradycje związane z obchodami święta Wielkiej Nocy różnią się w zależności od kraju lub też regionów. W Polsce wciąż kultywowane są dawne zwyczaje. Obyczajów jest naprawdę mnóstwo, dlatego przytoczymy tylko kilka najistotniejszych, jak Niedziela Palmowa i związane z nią święcenie palm oraz produktami, które koniecznie muszą znaleźć się jako święconka w koszyczku.

Jednym z popularniejszych na terenie całego kraju jest obchodzenie Śmigusa-dyngusa w Poniedziałek Wielkonocny, polega on na wzajemnym oblewaniu się wodą. Przed laty wiązał się on również z uderzeniem się wierzbowymi gałązkami, aby tego uniknąć, można się było wykupić słodyczami lub pięknymi pisankami.

Kolejne jest malowanie jajek, pisanki od bardzo dawna stanowią nieodłączny element Wielkanocy. Każdy region ma swój charakterystyczny sposób ich ozdabiania, technik również jest sporo.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki
  2. Kiedy jest niedziela Laetare 2019? 4. niedziela Wielkiego Postu jest szczególna
  3. Wielkanoc 2019: data. Kiedy święta wielkanocne w tym roku?
  4. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
  5. Kiedy jest Niedziela Palmowa 2019? Data, zwyczaje, tradycje
  6. Jak pomalować pisanki na Wielkanoc? Sposobów jest mnóstwo!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News